четвер, 24 грудня 2020 р.

Остання путь капітана Якимовича

 Сьогодні токмачани провели в останню путь учасника Другої світової війни, капітана 2-го рангу у відставці Павла Микитовича Якимовича. Йому було 93.



Війна увірвалася в життя Павла Якимовича, коли йому було 13 років. Тоді він і його однокласники були направлені  на навчання до  Токмацького фабрично-заводського училища, де за скороченою програмою отримали спеціальність токаря. А після випуску – за верстати.

- Ми були зовсім ще хлопчаки, навіть до верстатів не діставали, тому нам підставляли ящики або коробки, і ми точили бойові снаряди, - розповідав за життя ветеран.

Коли нацистські війська  почали все ближче наближатися до Токмака,  було прийнято рішення евакуювати завод і його спеціалістів. А юному Павлу та ще сімом його товаришам доручили разом з дорослими евакуювати худобу, гнати її за Волгу.

25 жовтня 1941 року юному Паші виповнилося 14 років, але у нього не було свята і подарунків. Тоді було не до цього. Учасники коров’ячого рейду шли повільно, тварини швидко втомлювалися і падали. А за стадом,   подібно втомленій змученій худобі,  брели відступаючі частини Червоної армії. Павло і його друзі часто потрапляли під обстріли, нальоти ворожої авіації, бомбардування. Але все ж таки завдання виконали, худобу здали за місцем призначення у місті Енгельс, що за  Сталінградом.

Коли Павлу виповнилося 17 років, його викликали до військкомату.

-          Я прийшов у військкомат, там такі ж юнаки з переляканими очима, як і я. Нам видали форму, посадили на потяг, який йшов на Владивосток, і ми поїхали, самі толком не розуміючи, куди і навіщо, - розповідав Павло Якимович.

Він потрапив у навчальний загін, протягом дев`яти місяців вчився як гвинтівку тримати і стріляти, як строєм ходити,  вивчав американську військову техніку, адже під час війни саме американці забезпечували СРСР сучасним і потужним озброєнням. За дев'ять місяців навчання ми стали вже справжніми повноцінними солдатами.

В один із днів нас вишикували і сказали, що прийшло розпорядження набрати роту добровольців у морські  десантники. Було сказано, що тим хто бажає стати моряком потрібно зробити три кроки вперед. Ну я і зробив той самий «крок вперед». Не встигнувши навіть подумати моє це чи ні, навіть толком не зрозумівши, що я там буду робити, які будуть мої обов'язки, - розповідав  Павло Микитович.

В 1945 році Павло Якимович брав участь у боях  за звільнення Порт- Артур, що був окупований японськими військами.  Був поранений.

Після тривалого лікування в госпіталі, юнгу Павла Якимовича визнали придатним до служби на флоті.  Потрапивши до  екіпажу   на крейсер «Каганович» Павло прослужив там  7 років до самої демобілізації. Ходив у морські походи по Тихому океану, в Корею, Японію, супроводжував з екіпажем золото з Магадана.

Після демобілізації Павло Микитович Якимович повернувся у Токмак, де й прожив своє яскраве життя і залишив добрі спогади про себе….