МОЛОЧАНСЬК. online

 Зорепадом летять роки

1 лютого у Молочанському опорному закладі загальної середньої освіти традиційно відкрилися двері для випускників, які закінчили школу  45,30,25,20,15,10,5 років тому.

Звідусіль злетілися колишні учні з Києва, Одеси, Москви, Запоріжжя, Дніпра, міст і сіл України. Їх гостинно зустріли директорка закладу Марина Романова, вчителі та  учні, які приготували святковий концерт. 

Для випускників школи минулих років  подарували свої яскраві виступи А. Паратюкевич, А.Дюжикова,учні Молочанської школи мистецтв, яскравими танцями вразили талановиті вихованці  зразкового ансамблю «Едем» ( керівник  О.Жаров ).  Ведуча свята Л. Турупалова  підготувала презентацію про кожен випуск, підібравши найтепліші і найдушевніші слова про випускників. Своїми спогадами поділилися вчителі-ветерани праці Л. Доскенова, С. П'ятниця. Кожен класний керівник висловив свої почуття від довгоочікуваної зустрічі зі своїми колишніми учнями. Свято, квіти вчителям,  спогади про минулі шкільні роки – все було надзвичайно зворушливо і вражаюче.



 Концерт закінчився виступом 11- класників, незабутнім шкільним вальсом і фото на згадку біля фотозони «Я люблю школу».                     

                                                    *********

Старшокласники Молочанська вчаться ремеслу журналіста


Сьогодні, 19 жовтня,  в редакції газети «Таврія» ( м.Токмак)  розпочалися  заняття у  «Школі молодого журналіста». Це спільний профорієнтаційний проект Медіа-центру «Газета «Таврія»,   Запорізької обласної організації Національної спілки журналістів України і факультету журналістики Запорізького національного університету.


Цього навчального року у нас  навчаються старшокласники Молочанської ЗОШ та школи-гімназії, які хочуть стати журналістами або хочуть більше дізнатися про журналістику і випробувати себе у цій професії,- розповіла керівник школи молодого журналіста, головна редакторка газети «Таврія» Людмила Арман. - Що мене приємно вразило: у порівнянні з минулим першим і суто дівочим випуском ШМЖ група збільшилася вдвоє, а інтерес до журналістики  проявили 5 юнаків.
На першому уроці слухачі ШМЖ дізналися  про поняття «журналістика»«журналіст»«редакція» і почала вчитися  ремеслу репортера. Під час  тестування усі юнаки і дівчата справилися на всі 100 справилися із завданням, чим підтвердили свою здатність до репортерської роботи.





На закінчення уроку пройшлися зі школярами від редакції, через лікарняне містечко до вулиці Гоголя. На цьому маршруті просила юнаків і дівчат дивитися навколо не поглядом пересічного пішохода, а поглядом репортера. Для чого? Щоб підготувати в газету цікаві і читабельні репортерські матеріали.



З нетерпінням чекаю наступної суботи, щоб дізнатися як виконають домашнє завдання юні журналісти і  що вони   напишуть, - резюмувала свою розповідь Людмила Арман.
Михайло АРМАН,

фото автора                

                                        *****

Чи так страшне закриття Молочанської районної лікарні, як його "малюють"

14.10.2019 року


 9 жовтня   Молочанська районна лікарня призупинила  свою роботу. Бо, як ми повідомляли раніше, не отримала Ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики і більше  не має права лікувати на терапевтичних і неврологічних ліжках жителів Молочанська і навколишніх сіл, не має права видавати людям  лікарняні листки, виписувати спец рецепти для онкохворих та  робити забір  аналізів.
Молочанську районну лікарню закрили. Ну і ?
Як же тепер бути людям? Як на них вплинуло закриття районної лікарні? Ці запитання 9 жовтня під час свого перебування у Молочанську ми ставили місцевим жителям.
І ось що нам розповіли:
Олена Чікініна, мама трьох дітей:
- Після закриття Молочанської районної лікарні  тепер їздимо у Токмак і там здаємо аналізи. А уявіть, як воно мені та ще з трьома маленькими дітьми.
Послугами стаціонарного відділення лікарні користуватися не доводилося. Закриття лікарні  більше «вдарило» по  стареньких бабусях  і дідусях, які там лікувалися.
Тіна Глодка, пенсіонерка:
- Я корінна жителька Молочанська, але, повірите, ніколи не лікувалася у Молочанській районній лікарні. Як захворію та  коли потрібно  зробити крапельницю чи укол, я завжди йду до своїх дівчат.
Як ми з`ясували у Тіни Андріївни,  для неї «дівчата» - це сімейні лікарі і медсестри Молочанського центру первинної медико-санітарної допомоги, що знаходиться на одній території, за одним парканом і за  декілька кроків від районної лікарні. Ми пішли туди.
Є у Молочанську ще один сертифікований медичний заклад
Молочанський центр первинної медико-санітарної допомоги розташований у двоповерховій історичній будівлі. 




У приміщенні Центру ПМСД все дихає історією, а фоторепродукції на стінах розповідають про минуле Молочанська - німецького поселення Гальбштадт


Як розповідають місцеві, тут до революції жив і лікував людей лікар, нащадок німців-колоністів, які заселяли наш край у 18 столітті.
В часи Радянської влади у маєтку німця-лікаря  облаштували поліклініку. Вона у   процесі реформування первинної ланки системи охорони здоров`я у 2018 році була перетворена на Центр первинної медико-санітарної допомоги, який очолила в.о.директора Катерина Рубан.

В.о. директора Молочанського центру ПМСД Катерина Рубан ( в центрі) з головним медбратом Артемом Барановим і медичною сестрою кабінету щеплень Вікторією Христич
За її словами,  комунальне некомерційне підприємство «Молочанський центр первинної медико-санітарної допомоги» Токмацької районної  ради  є сертифікованим закладом охорони здоров’я та отримало ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
На сьогодні в центрі працюють 2  сімейні лікарки та лікарка-терапевт, разом з ними на прийомі  пацієнтів перебувають медсестри. А ще є головний медбрат, медсестра кабінету щеплення та ін..
Лікарі та медсестри, які  працюють у Молочанському  центрі ПМСД,  слідкують за здоров’ям місцевого населення, проводять лікування  захворювань, призначення необхідних аналізів та процедур, виписують рецепти, надають невідкладну допомогу населенню при раптових погіршеннях стану здоров’я: високій температурі тіла, підвищенні артеріального тиску,порушенні серцевого ритму тощо. 
Сімейна лікарка Олена Горбань

Медична сестра Любов Балаклеєць

Сімейна лікарка Євгенія Гладкова виписує на ноутбуці е-рецепт, а медсестра Лариса Савран обслуговує пацієнтку Тіну Глодку

На прийомі у сімейної лікарки Тетяни Козиряцької жителька Молочанська Олена Чікініна зі своїм найменшим сином Сергійком
Лікарі керуються міжнародними клінічними протоколами і самі вирішують чи потрібні пацієнту крапельниці чи уколи. Якщо потрібні, їх роблять медсестри, у Центрі ПМСД, де є процедурний і фізкабінети, ЕКГ.
А ще у Молочанському центрі ПСМД відвідувачам роблять швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ та вірусні гепатити. Проводять вимірювання артеріального тиску, ваги і зросту,  електрокардіограми, фізіотерапевтичні процедури.
І працюють над розширенням послуг
Ще 16 серпня, передбачаючи можливе закриття Молочанської районної лікарні, в.о.директора Молочанського центру ПМСД  Катерина Рубан звернулася до голови районної ради Василя Мафтуляка і голови райдержадміністрації Віктора Дудукалова  з проханням виділити кошти на придбання аналізаторів – автоматичного гематологічного аналізатора і портативного аналізатора сечі – для організації лабораторних досліджень крові і сечі у Молочанському Центрі ПМСД. Тим більше, що згідно Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого міністерством охорони здоров`я, Молочанський центр ПМСД може проводити загальні аналізи крові і сечі.
У разі виділення коштів і придбання необхідних аналізаторів сімейні лікарі Центру ПМСД зможуть самі проводити  забір крові і сечі, робити аналізи і на їх основі робити діагностику. Тут же на місці, у Молочанську, а не в Токмаку.
Отже справа за малим. За коштами ( 200 тис.грн.), рішення про виділення яких має  бути прийнято на сесії Токмацької районної ради 17 жовтня. Скільки тут залишилось чекати?
А поки що у Молочанському центрі ПМСД за благодійної допомоги БФ «Менонітський цент» ( директорка Оксана Дручініна) проводять ремонт  кабінету для сімейного лікаря.

 Не так давно поміняли систему водопостачання і тепер не мають у закладі проблем з водою.
Від автора. У ситуації, що склалася із закриттям Молочанської районної лікарні, крайнім роблять то головного лікаря, то депутатів районної ради, то районну владу. Але якщо поглянути в корінь проблеми та повернутися в рік так 2015-ий, вималюється зовсім інша картина…маслом і чорною ікрою.
Ще у 2015 році  на території Токмаччини  планувалося створити дві об’єднані територіальні громади Токмацьку і Молочанську, яка на той час отримала статус учасниці пілотного проекту з підтримки та впровадження заходів з добровільного об'єднання територіальних громад.
Молочанськ і села приєднаних Виноградненської, Долинської, Коханівської та Таврійської сільрад після реформування мали отримати преференції: прямі міжбюджетні відносини, держава делегувала б  громаді істотний спектр повноважень, отримання в місцевий бюджет 60% податків з доходів фізичних осіб, збереження  субвенції на освіту і охорону здоров'я, у громади з'явилася б  можливість розпоряджатися землями в межах і за межами населених пунктів.
Суттєвим аргументом на користь створення Молочанської громади було те, що Молочанськ отримав би статус міста обласного підпорядкування.
Ну а  основною перевагою участі в пілотному проекті було  те, що перші об'єднані громади мали отримати ( і по Україні отримали) проектні кошти з різних джерел підтримки територіальної реформи. У Молочанської громади був  реальний шанс отримати фінансування (близько 40 млн. грн) на розвиток інфраструктури. Але не дивлячись на все це і перспективи, що відкривалися перед Молочанською громадою, об`єднання Молочанської  міської  та  Виноградненської, Долинської, Коханівської та Таврійської сільрад не відбулося.
Ну і хто тепер вам, дохтор? ДумайТЕ….
Людмила АРМАН,
Фото авторки

                                                                            *********
14 жовтня - Покрова Пресвятої Богородиці!
Дорогі земляки!
Прийшло  світле та радісне свято – Покрова Пресвятої Богородиці. 
Це свято уособлює для багатьох поколінь українців силу і міць Української держави, любов і відданість своїй країні, здатність піклуватися і захищати свою Батьківщину!
Щиро бажаю Вам мирного неба та родинного благополуччя, успіхів у всіх Ваших справах та починаннях, здійснення планів і виконання поставлених завдань, міцного та надійного тилу! І нехай кожен день несе Вам тільки радість.
Міський голова Молочанська 
Володимир Вольвач

                                                             *******                    

Звернення голови райдержадміністрації Віктора Дудукалова до жителів Токмацького району

Шановні мешканці Токмацького району!
Нормами Конституції України, здоров’я людини віднесено до найвищої соціальної цінності нашої держави, кожному дано право на охорону здоров’я та медичну допомогу.
Відповідно до чинного законодавства про охорону здоров’я, заклад охорони здоров'я будь-якої форми власності та організаційно-правової форми, забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики, надає медичні послуги населенню та провадить свою діяльність на підставі Статуту, затвердженого рішенням засновника.
Відповідно до пункту 1.4. Статуту КНП «Молочанська районна лікарня», затвердженого рішенням районної ради від 15.03.2019 №18, засновником підприємства є Токмацька районна рада.
На підставі пункту 3.4. Статуту КНП «Молочанька районна лікарня» підприємство надає медичні послуги на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики. Якщо для впровадження певних видів діяльності, передбачених Статутом, потрібен спеціальний дозвіл, підприємство отримує його в порядку, визначеному законодавством України.
Господарська діяльність у сфері охорони здоров’я дозволяється лише за наявності ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики. Аналогічне положення міститься у спеціальному Законі про ліцензування видів господарської діяльності, яким медичну практику віднесено до виключного переліку видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню. Таким чином, юридична особа, яка провадить господарську діяльність у сфері охорони здоров’я, повинна мати ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Так, станом на 27.09.2019 року в КНП «Молочанська районна лікарня» закінчився строк використання ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики. Відповідно до бюджетних призначень за рахунок медичної субвенції на 2019 рік, до кінця поточного року у повному обсязі передбачені кошти на виплату заробітної плати працівникам КНП «Молочанська районна лікарня». Кошти медичної субвенції спрямовуються на оплату поточних видатків закладів охорони здоров’я, які здійснюють свою діяльність на підставі спеціальних дозволів (ліцензій).
Нажаль, станом на 30.09.2019 року адміністрація закладу і досі не змогла надати необхідний пакет документів для отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики. Відповідно до Статуту КНП «Молочанська районна лікарня», засновник укладає контракт з керівником закладу, який самостійно ухвалює рішення, вирішує питання діяльності та організовує роботу підприємства щодо надання медичної допомоги населенню, що передбачає насамперед високий рівень відповідальності керівника закладу за його фінансове, кадрове та інше забезпечення. Токмацькою районною радою 27.06.2019 року було продовжено дію контракту з головним лікарем КНП «Молочанська районна лікарня» до 05.02.2020 року.
Доречно відмітити, що Токмацька районна державна адміністрація не має жодного права втручатись у господарську діяльність підприємства. Але з метою попередження ситуації щодо відсутності ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики протягом квітня-червня поточного року райдержадміністрацією в межах своїх повноважень було надано всебічну методичну допомогу щодо реєстрації підприємства та впровадженні необхідних документів на здійснення медичної практики, неодноразово проводились робочі наради з засновником та керівництвом закладу, щодо визначення подальших шляхів функціонування та розвитку КНП «Молочанська районна лікарня».
З метою забезпечення мешканців району стаціонарною медичною допомогою досягнута попередня домовленість із керівництвом КП «Токмацька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» щодо надання спеціалізованої стаціонарної допомоги усім мешканцям району без винятку.
На даний час населення та колектив стали заручниками ситуації яка склалась, адже КНП «Молочанська районна лікарня» не може надавати медичні послуги без ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики. З метою цільового використання та мінімізації бюджетних коштів, збереження кваліфікованих працівників, Токмацька районна державна адміністрація запропонувала керівництву КНП «Молочанська районна лікарня» розглянути можливість переведення працівників у режим роботи відповідно до ч. 1 ст. 34 КЗпП України (простої). Простій – це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. З метою попередження даної ситуації та врахування можливих наслідків було поінформовано керівництво КНП «Молочанська районна лікарня» та Токмацьку районну раду для відповідного реагування.
Незважаючи на відсутність повноважень у вирішенні проблеми, яка склалась, Токмацька районна державна адміністрація, як представник державної влади, перепрошує за незручності які виникли.
Звертаємо Вашу увагу, що на даний час отримати ліцензовану спеціалізовану медичну допомогу мешканці району, відповідно до міжнародних клінічних протоколів, в рамках трансформації закладів охорони здоров’я, можуть у сімейного лікаря КНП «Молочанський центр первинної медико-санітарної допомоги», який вирішує питання щодо амбулаторного або стаціонарного лікування пацієнта, або в КП «Токмацька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування».
Голова Токмацької райдержадміністрації Віктор  ДУДУКАЛОВ

*******

За здоров`ям у Молочанськ, в райлікарню селяни тепер не їдуть

 Обурливо, але факт:  Молочанська районна лікарня не отримала Ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики і з 28 вересня більше  не має права лікувати жителів Молочанська і навколишніх сіл, не має права видавати людям  лікарняні листи, виписувати спец рецепти для онкохворих та  робити забір  аналізів.


Неприглядне "обличчя" Молочанської районної лікарні 

Звістка про це миттю облетіла район і обурені селяни почали виливати весь свій гнів на… районну владу і  депутатів Токмацької районної ради. Масла у вогонь невдоволення підливали злі язики, які розповсюджували чутки, що нібито депутати районної ради зробили це навмисно, щоб  закрити районну лікарню.
Але це зовсім не так. Насправді, як з`ясували депутати, все це сталося через блідо-голубу безвідповідальність головного лікаря Молочанської районної лікарні Віталія Коваля. Саме  він, перебуваючи у відпустці, доручив справу оформлення ліцензії особі, яка його підміняла. А та віддала з лікарняної «кишені» 10 тисяч гривень за роботу ( оформлення ліцензії), яку не зробили.
- Хай не думає, що якщо вона звільнилася – це звільнить її від відповідальності, - заявила депутат Токмацької районної ради Людмила Будовська. І висловила пропозицію звернутися до правоохоронних органів із заявою розібратися: де ділися гроші районної лікарні за невиконану роботу з оформлення Ліцензії лікарні на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Заступник голови райдержадміністрації Олена Шпак повідомила, що ще 11 вересня Токмацька РДА відповідним  листом попередила головного лікаря  Молочанської  районної  лікарні про те, що у разі відсутності у мед закладу ліцензії райдержадміністрація вимушена буде припинити фінансування лікарні за рахунок медичної субвенції, що виділяється з Державного бюджету на надані жителям Токмаччини  медичні послуги. Враховуючи важливість і соціальну значимість проблеми, головного лікаря Віталія Коваля просили дати відповідь до 21 вересня. Але відповіді не дочекалися ні 21 вересня, ні 27-го.
- Чому?- допитувалися у головного лікаря депутати, а той мовчки пожимав плечима. Не зміг він відповісти і на запитання щодо посадового розпису лікарні, скільки там працює лікарів пенсійного віку .
Тому обурені депутати і в їх числі заступник голови районної ради Валерія Матвієнко запропонували головному лікарю Молочанської районної лікарні, у якого вже була догана,  написати заяву про звільнення.
- Розраховуйтеся і віддайте гроші , які віддали за роботу, що не зробили, - додала депутат районної ради Людмила Будовська.
З головнийм лікарем зрозуміло і не зрозуміло. А от що робити далі? Як бути людям, жителям Молочанська і навколишніх сіл?
Ті,хто потребує стаціонарного лікування, можуть  звертатися за медичною допомогою до Токмацької багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування. Тим, кому потрібно лише зробити крапельниці чи уколи, готові прийти на допомогу  керівниця і медсестра Центру первинної медико-санітарної допомоги, що розташований в одному приміщенні з районною лікарнею.
 Медпрацівникам райлікарні, які через чиєсь головотяпство залишилися без роботи, буде виплачуватися компенсація як за вимушений простій у розмірі 60 відсотків від окладу до тих пір поки районна лікарня не отримає ліцензію.
До речі, весь пакет документів за участі спеціалістів районної ради і райдержадміністрації, вже подано до Міністерства охорони здоров`я. Залишилося чекати. Скільки? На це запитання головний лікар знову знизав плечами і додав, що для отримання ліцензії на медичну практику лікувальний заклад повинен відповідати вимогам Національної служби здоров`я, повинен мати не менше чотирьох лікарів ( а їх у Молочанської районної лікарні немає), і повинен мати пристойну матеріальну базу , сучасне медичне обладнання. А воно у Молочанської районної лікарні є?
Людмила АРМАН, 
Дарина КАВУН,фото