неділя, 28 листопада 2021 р.

Забезпечити виплати за надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету, а не бюджету Токмацької громади. Звернення депутатів міської ради

 Як ми повідомляли, 25 листопада під головуванням міського голови Ігоря Котелевського та за участю 28 депутатів відбулася тридцять перша сесія Токмацької міської ради.

На її початку депутати заслухали начальника Управління соціального захисту населення та  охорони здоров`я Токмацької міської ради Ігоря Мащенка та розглянули Звернення до Кабінету Міністрів України,  народного депутата України Павла Мельника, щодо забезпечення видатків на компенсацію за надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету, а не бюджету громади.





Відомо, що  Урядом України прийнято Постанову №1040 від 6 жовтня 2021 року «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі».

Зазначена Постанова є наразі соціально актуальною, оскільки передбачає отримання соціальних послуг з догляду найбільш потребуючій категорії громадян, а саме: громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, невиліковно хворим, що потребують тривалого лікування, дітям з інвалідністю, важкохворим дітям, яким не встановлено інвалідність.

Але окрему увагу у цій постанові заслуговує питання розміру компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі. Пунктом 12 постанови передбачено, що розмір компенсації визначається з розрахунку 70% мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі за одну годину догляду за однією особою, але не більше ніж 360 годин за місяць. Кількість осіб, яким надаються соціальні послуги, не обмежується, але загальна кількість годин не повинна перевищувати 360 годин на місяць.

Як розповів начальник Управління соціального захисту населення та  охорони здоров`я Токмацької міської ради Ігор Мащенко, минулі роки виплати компенсацій здійснювалися на не професійній основі, і були порівняні в межах прожиткового мінімуму 2189 гривень. З 1 січня 2022 року максимальний місячний розмір компенсації на 1 фізичну особу, яка буде надавати соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності вже на професійній основі може досягати 9892,80 гривень.

У Токмацькій громаді налічується близько 145 осіб з вадами здоров`я,  які підпадають під дану постанову Кабміну.

Якщо все розрахувати  за новою постановою,  то розмір виплат особам, які будуть надавати соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності вже на професійній основі,  буде становити 17 мільйонів 213 тисяч гривень на рік, проти 1 мільйона 103 тисячі гривень минулих років.

Ці 17 мільйонів 213 тисяч гривень на рік за постановою Кабміну повинні виплачуватися з бюджету Токмацької громади.

Токмацька міська рада та її виконавчий комітет поділяють позиції держави, щодо підвищення рівня соціальної захищеності громадян, але дане фінансове навантаження у випадку спрямування на місцевий бюджет спричинить надмірне навантаження на нього.

Без надання додаткових фінансових ресурсів міська рада неспроможна буде самостійно забезпечити виконання норм Постанови Кабміну, здійснення якісної організації надання соціальних послуг в територіальній громаді.

Тому депутати міської ради підтримали Звернення та запропонували Кабінету Міністрів України розглянути питання щодо визначення державного  бюджету джерелом фінансування виплат особам, які будуть надавати соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності вже на професійній основі. Депутати міської ради також просили передбачити кошти в Державному бюджеті України на 2022 рік у вигляді субвенцій або розглянути компенсаторний механізм відшкодування витрат, понесених місцевими бюджетами у зв’язку з наданням соціальної послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі.

Михайло АРМАН,

фото автора