У важкі післявоєнні 50-і роки минулого сторіччя особливою популярністю у токмачан користувався футбол, а улюбленцем місцевих уболівальників була футбольна команда «Авангард» дизелебудівного заводу імені Кірова.
Збирала команда переповнені трибуни
Після напруженої зміни за верстатами футболісти поспішали на тренування, а кожну гру перетворювали в неповторне явище. Їх дружніми оплесками і багатоголосим скандуванням підтримували уболівальники на переповнених трибунах стадіону «Авангард».
На футбол ходили як на свято - сім'ями, з друзями і подружками, збиралися вулицями, тож на трибунах завжди був аншлаг.
- Тато мене завжди брав на футбол, бувало посадить на раму трофейного велосипеда "Діамант" і ми поїхали. Тато і багато таких любителів футболу як він намагалися приїхати, прийти на стадіон раніше до початку гри, аби купити квитки, які продавали у касах центрального входу. У бабусь-продавщиць тато купував мені маленьку склянку насіння, що коштувала 5 копійок, і ми займали сидячі місця на трибунах. Пам’ятаю, народу ходило на футбол тьма-тьмуща, було таке, що місць не вистачало.
Фото Олександра Давлада, м.Токмак |
Малі пацани пролазили через огорожу з чорного входу, а старші хлопці і дорослі дядьки умудрялися залазити на дерева, що росли біля стадіону і звідти уболівали за команду, - розповіла токмачанка Надія Коломенська, 1943 року народження.
Кумир дівчат – Женя Есманський
У ті часи уболівальники ходили на футбол аби підтримати свою команду і своїх кумирів, ходили подивитися як віртуозно відбиває м’ячі суперника воротар Іван Рекуненко, як забиває голи нападник Анатолій Авраменко, як грають його тезки Мельников та Товкач.
Фото Олександра Давлада |
Токмачани йшли подивитися на Миколу Рогова, Леоніда Зеленого, Олексія Кругляка, Сергія Дмитрієва, Володимира Шмалька, Геннадія Митрофанова, Сергія Петренка.
А дівчата не зводили очей з футболіста під номером 4 Євгена Есманського.
- Коли ми вже дівували і ходили з подругами на футбол я вболівала за Женю Есманського. Смуглий, чорнявий, він заворожував моє серце. А як він грав! Я вважала за щастя познайомитися з Женею, але він здавався таким недоступним. І ось на другому курсі технікуму на вечірньому відділенні у нас у групі з`явився новенький, і хто б ви думали – той самий Женя Есманцев. Він був скромний, ніколи не корчив із себе зірку і не зловживав своєю футбольною славою. До речі, у нас у технікумі сопромат викладав Гольдберг, який судив футбольні матчі, - поділилася спогадами Ніна Штепа.
Зірковий час «Авангарда»
1958 рік для токмацької футбольної команди став тріумфальним. І все завдяки вдалому виступу на першості області з футболу. Того року за перемогу змагались 16 команд промислових підприємств Запорізької області. Перед заключним матчем «Авангард» ( Токмак) та команда Мелітопольського моторного заводу були у лідерах і мали однакову кількість очок, тому титул чемпіона області з футболу розігрувався в останній вирішальній грі.
- Гра відбувалася у Мелітополі, на чужому для нашої команди полі. А тут ще й осіння дощова погода і перші сніжинки. Постійна атака доволі сильного суперника не давала бажаних результатів – гра йшла м’яч у м’яч. І лише у другому таймі забивши переможний м’яч, ми буквально вирвали перемогу у мелітопольців! - розповів Анатолій Кругляк.
Команда «Авангард»: Іван
Рекуненко, Леонід Зелений, Олексій Кругляк, Анатолій Товкач, Сергій Дмитрієв,
Володимир Шмалько, Геннадій Митрофанов, Сергій Петренко, Микола Рогов, Анатолій
Авраменко ( на знімку зліва-направо).
Футболісти «Авангарду» поверталися з Мелітополя додому
чемпіонами області. Це була незабутня подія у спортивному житті Токмака.
В нагороду – наручні годинники
За перемогу в чемпіонаті області футболістів нагородили наручними та настінними годинниками, що на той час були дуже дорогими подарунками.
У складі команди-чемпіона тоді грали : капітан А.Кругляк, А.Мельников, М.Рогов, С.Дмитрієв, А.Маляренко, Р.Абрамов, Г.Митрофанов, А.Товкач, Є.Баглай, В.Медвецький, М.Калачов, В.Беренштам, С.Шрамко, В.Корбач, А.Морякін, Л.Смолкін, Ж.Петренко, І.Рекуненко, А.Авраменко, Л.Зелений, Є.Есманський. Очолювали команду головний тренер Ю. Розсохач і начальник команди В.Троянський.
Через півстоліття потому
Восени 2008 року біля прохідної ВАТ «Південдизельмаш» відбулася зустріч з футболістами –чемпіонами області 1958 року, а в Палаці спорту - вшанування ветеранів команди «Авангрд».
Фото Людмили Арман, газета "Таврія", 2008 р. |
На той час в живих зі складу тієї команди залишалися: А.Кругляк, А.Мельников, С.Дмитрієв, А.Маляренко, А.Товкач, Є.Баглай, М.Рогов, Н.Калачов, В.Троянський. Ветеранів токмацького футболу привітали секретар міської ради Сергій Степура, голова профкому ВАТ «Південдизельмаш» Марк Пліскін, голова спорткомітету Ігор Сергєєв, директор стадіону «Авангард» і тренер ФК «Токмак» Яків Очкаленко, дружина головного тренера команди Юрія Розсохача.
Фото Людмили Арман, газета "Таврія", 2008 р |
А потім було спільне фото. Останнє спільне фото ветеранів команди молодості наших мам і тат...
Людмила АРМАН