четвер, 13 грудня 2018 р.

Естонія вчить як перетворити сміття на … гроші

 На шляху до Європейського Союзу  Естонія провела ряд реформ,  виконала  екологічні директиви та запровадила  загальноприйняті в світовій практиці ефективні методи поводження з твердими побутовими відходами. У попередньому номері газети «Таврія» в статті «Екофрендлі по-естонськи» ( Газета «Таврія» №  за 1 листопада 2018 року) на прикладі роздільного збору твердих побутових відходів я розповіла  як приведення у відповідність до європейських норм естонського законодавства змінило відношення жителів до проблеми зі сміттям, перетворило  Естонію на   екологічно найчистішу  країну Європи. Сьогодні Естонія є  однією  з 14 країн світу, яка, крім роздільного, успішно впровадила депозитне збирання відходів і  ділиться цим досвідом, зокрема з Україною, яку  тримає в пріорітетному фокусі зовнішньої політики і активно підтримує в її русі до Європейської спільноти.

Чим краща депозитна система збирання відходів?
Про це під час зустрічі з українським журналістами розповів Янек Піхтіе,  представник компанії «Eesti pandipakend» -  єдиної в Естонії, що займається всією логістикою та реалізацією депозитної системи сміттєзбирання. 



За словами пана Піхтіе,  Депозитна система Естонії,  акредитована Міністерством охорони довкілля, і є  організацією відповідальності виробника, яка працює на некомерційній основі.  Систему  створили  в травні 2005 року  Асоціації виробників безалкогольних напоїв, пивоварів Естонії, імпортерів безалкогольних напоїв та пива, роздрібних продавців Естонії..
В  системі  депозитного сміттєзбирання задіяні декілька суб’єктів – компанії, які виробляють упаковку для товарів, торгові заклади, які продають упакований товар кінцевим споживачам, споживачі продуктів в упаковці  та сортувальна організація, яка продає відходи на переробні заводи. Система працює таким чином, аби стимулювати людей не викидати сміття ( упаковку, порожні пляшки ) де заманеться, а нести їх у спеціальні прийомники тари – торгові апарати, що  розміщуються по всій країні у магазинах, готелях, ресторанах, кафе.
Завдяки депозитній системі  80—98% матеріалу, що надійшов на ринок, повертається. Найвищий відсоток відновлення матеріалу, 100 % повторного використання. Збирається упаковка з найбільшим ризиком для міського і природного середовища.
Під депозит підпадають: безалкогольні напої, вода, пиво, алкогольні напої з низьким вмістом етанолу, соки, концентрати соків та нектари. Під депозит також підпадають упаковки: пластик ( ПЕТ-пляшки), метал ( алюмінієві банки), скло ( пляшки одно –  і багаторазового використання).
У виграші і громадяни, і екологія
- При купівлі в магазині  напою (крім міцного алкогольного ) в металевій   банці,  скляній чи ПЕТ-пляшці відносини «продавець-покупець» будуються на  формулі: продаж — це ціна продукту + депозит 10 євроцентів - оплачується покупцем. При поверненні  — повертається упаковка, а сума депозиту повертається покупцеві. Повернути депозит готівкою можна при здачі порожніх пляшок до спеціальних автоматів або пунктів прийому, яких  по Естонії налічується майже  дві  тисячі, - розповів нам Янек Піхтіе. За його словами,  в 2006 році 80% порожніх пляшок збиралися на пунктах прийому вручну і 20% - автоматами, а  в  2016 році усього  6% пляшок були зібрані вручну, а 94% — автоматами RVM, що одразу пресують і сортують матеріал. Депозитна  система виявилася дуже ефективною, оскільки за зібрану тару громадяни Естонії отримують реальні гроші. До речі,  щоб отримати 10 євроцентів, порожня пляшка чи банка повинна бути цілою і містити оригінальну етикетку зі штрих-кодом, що наноситься виробником. Здати до автомата можна лише тару від напою, випущеного в Естонії або імпортованого  з інших країн.  Завдяки депозитній системі в  Естонії з кожним роком кількість поверненої тари зростає. А від цього  виграє — екологія.
 - Депозитна система заснована на некомерційному принципі, прибуток – це не тема, головне – охорона навколишнього середовища, - пояснив нам Янек Піхтіе. – У нас, в  Естонії ви не знайдете порожньої тари, що валяється десь у сквері або на вулиці. В Балтійському морі, що омиває нашу країну, не плавають порожні пляшки чи «острови» побутового непотрібу ( пластику, пробок, етикеток). У нас – скрізь чистота, бо депозитна система  мотивує навіть не дуже екологічно освідчених осіб здавати придбану упаковку в прийомні пункти.
Ключ до успіху депозитної системи
Першими депозитну систему започаткували у Швеції, потім - у Норвегії. Сьогодні нею користуються всі країни Скандинавії, Нідерланди, Німеччина, , Литва, Ховатія, Естонія. Система також запроваджена в 10 штатах США, 12 провінціях Канади, Австралії та Ізраїлі.
Ключем до успіху депозитної системи є участь зацікавлених сторін — виробників і продавців, правильне початкове налаштування (закон, центри обробки вантажів, логістика), постійний контроль  та  інформування громадськості.
В Естонії працює лише одна компанія «Eesti pandipakend», яка займається всією логістикою з організації та реалізації депозитної системи сміттєзбирання. У її функції входить укладання договорів з пакувальними компаніями, які зобов’язуються маркувати упаковку, що підлягає депозитному обміну, і закладати в кожну упаковку 10 євроцентів на повернення. Також підписуються угоди з торговими закладами, де встановлені  зворотні торгові апарати. Обслуговує такі апарати штат працівників зазначеної організації. Вони ж і транспортують вторинну сировину до місця кінцевого розділення.
Друге «життя»  етикеток, кришок, пляшок
Під час відвідин компанії «Eesti pandipakend» у супроводі пана Піхтіе ми побували на сортувальному заводі. Цікаво було бачити, як  тут відділяють ПЕТ і склянні пляшки від кришок та етикеток. 


Потім індустріальні апарати   сортують пляшки по формц і кольору: білий, коричневий, зелений. Найбільш цінне – біле скло, а  зелене -  майже не користується попитом. Є пляшки, що  підуть на повторне використання, а є такі, що подрібнюють на сировину для виробництва нових скляних пляшок чи скла.
На іншій лінії цеху  пресують, подрібнюють на гранули ПЕТ-пляшки, пакують перемелене у великі об’єми, щоб згодом із цієї сировини виготовити нову тару для напоїв,  коробки для салатів, текстиль.

Алюмінієві банки також на спеціальному обладнанні спресовують у багатокілограмові куби. В один куб вагою 300-350 кг вміщується до 14 тисяч спресованих  металевих банок для подальшої переплавки.Металеві банки і пластикові пляшки пресують та формують, а в однотонний куб – до 20 тисяч ПЕТ-пляшок. 


Скляну тару подрібнюють.Матеріал, зібраний через депозитну систему, чистий, тому на 100 % придатний до переробки. З битого скла виготовляють нові скляні пляшки, з  ПЕТ-пляшок нову тару, з  металу – нові банки, покришки до автомобілів, будівельні матеріали. Більшу частину вторинної сировини – білий пластик, кришки, коричневе і зелене скло - Естонія  продає Фінляндії, Латвії та іншим країнам.
З травня 2005 року, коли в Естонії була запроваджена депозитна система, компанія «Eesti pandipakend» переробила близько 3,6 мільярдів штук упаковки. Європейський Союз встановив  державам-членам співдружності нормативи щодо переробки 60% побутового сміття. В Естонії утилізують майже 90 відсотків скляних і пластмасових банок і пляшок, 74 відсотки - алюмінієвої тари. Такі результати депозитної системи вражають. Адже за ними не тільки чистота навколишнього середовища, а й підвищення якості життя громадян Естонії, поліпшення їх здоров`я і збільшення  тривалості життя.

Людмила АРМАН, фото автора
Матеріал підготовлено за результатами навчального візиту українських журналістів до Естонії, що був організований Естонським центром східного партнерства за сприяння Українського кризового медіа-центру в рамках проекту «Розвиток професійної спроможності представників регіональних ЗМІ в Україні».