неділя, 19 січня 2020 р.

Токмацька порадниця. Водохреща: все, що необхідно знати про свято


Сьогодні, 19 січня, православні та греко-католики відзначають  – Хрещення Господнє — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке в народі має назву Йордан, або Водохреща.
 Із Хрещенням Господнім пов'язують хрещення в Йордані Христа. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордані. Коли вийшов на берег - з небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва свята — Богоявлення. 
Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з'явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — в голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у вигляді голуба.
Традиції на Водохреща
 За традицією, напередодні свята і безпосередньо 19 січня люди святять воду, яка  у  Старому Завіті символізує початок життя, запліднення животворящого Духа. Християни вірять, що опівночі на Водохреща вода має цілющі властивості.
 У водоймах роблять ополонку у вигляді хреста або кола, неподалік від якої встановлюють аналой і дерев'яний хрест з крижаним голубком, який символізує Святий Дух. Після літургії люди відправляються до ополонки, священик служить молебень, після чого починаються водохресні купання. 
За повір'ям, якщо викупатися в холодній воді, можна змити з себе гріхи. Набрану на Водохреща воду з освячених джерел зберігають до наступного свята Водохреща. При необхідності, її слід пити на голодний шлунок. Незважаючи на те, що у свято Водохреща немає посту, день напередодні - Святвечір, необхідно провести дотримуючись суворого посту.
Обряди Водохреща
На Водохреща прийнято освячувати житло святою водою. Для цього необхідно взяти склянку зі святою хрещенською водою і пучкою правої руки зачерпувати воду. У вигляді хреста освячувати кожен кут кімнат, обходячи приміщення за годинниковою стрілкою. Даний обряд потрібно починати від вхідних дверей, просуваючись по квартирі за годинниковою стрілкою. Також важливо не забути відкрити кватирку або двері, через яку вийде вся нечиста сила. Для того, щоб дівчата і жінки були красиві і молоді, їм рекомендується вийти на вулицю, зачерпнути в долоні сніг і протерти ним обличчя. Весілля на Водохреща завжди укладаються на небесах, тому вважається, що шлюб буде тривати вічно.
Що не можна робити на Водохреща
У цей день заборонено сваритися і лаятися, гніватися на рідних і близьких. Також забороняється будь-яка фізична праця, роботи по дому і ремесла (шиття, в'язання, вишивка). На свята нічого не можна виносити з дому, тому що можливі матеріальні втрати. Починаючи зі Святвечора, не радять давати гроші в позику, адже винуватець може відчувати нестачу в грошах протягом року. Після Водохреща заборонено гадати – вважається, цього дня можна перегадати свою долю в погану сторону. Також на Водохреща не можна брехати, злословити, робити іншим людям підлості, інакше все обернеться проти вас з подвійною силою. На Водохреща не рекомендується набирати зайву воду, незважаючи на те, що вона цілюща, а також розбавляти освячену воду. Насамперед, воду потрібно сприймати як духовні ліки.