Влітку зустріти кліща можна не тільки під час прогулянки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20–60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.
Іксодові кліщі можуть
переносити збудників небезпечних захворювань людини і тварин, зокрема,
кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороба Лайма), а також хвороби Міямото.
Збудники потрапляють у наш організм під час присмоктування кліща.
Укуси кліщів можуть
загрожувати людині близько 150 недугами.Тому сьогодні «Токмацька порадниця»
розповість вам як уберегтися від укусів кліщів та запобігти інфікування
організму небезпечними хворобами.
Коли і де варто
остерігатися укусу кліща
Кліщі живуть у сирих і вологих місцях, зокрема, в межах або поблизу лісистої або трав'янистої місцевості, тому що для виживання кліщів необхідна висока вологість повітря. Часто кліщі живуть на прогрітих сонцем схилах, порослих травою і кущами. Важливо знати, що кліщі концентруються близько стежок і лісових доріг. У сухих соснових борах, де немає трави, кліщі зустрічаються рідко.
Діяльність людини не зменшує кількість кліщів, якщо залишаються зарості трави, купи гілок і листя, тому кліщі живуть і в містах. Останнім часом зросла кількість міських жителів, що постраждали від укусів кліщів. Оскільки кліщам потрібна висока трава, то на стрижених газонах вони, зазвичай, не зустрічаються.
Ви можете вступити в контакт з кліщами під час активного відпочинку в лісі або при ходьбі через рослинність, таку як сміття або листя чагарників. Завжди йдіть по центру стежки або дороги, щоб уникнути кліщів.
Профілактика укусу
кліщем
На прогулянку до
парку, в ліс за грибами або на пікнік одягайте
світлий одяг (на ньому краще видно кліщів) з довгими рукавами і капюшоном,
штани заправляйте в шкарпетки. Якщо капюшона немає, надіньте головний убір.
Користуйтеся репелентами. Перед прогулянкою на природі обробіть
відкриті ділянки тіла засобами проти кліщів.
Найчастіше оглядайте свій одяг і періодично проводьте ретельну перевірку, звертаючи особливу увагу на наступні частини тіла: шию, пахви, пахову область, вушні раковини - у цих місцях шкіра особливо ніжна і тонка, й кліщ найчастіше присмоктується саме там.
Перевірка тіла після прогулянки
Кліщів зручно видаляти зігнутим пінцетом або хірургічним затискачем, в принципі підійде і будь-який інший пінцет. При цьому кліща потрібно захопити якомога ближче до хоботка, потім його акуратно підтягують, при цьому обертаючи навколо своєї осі в зручну сторону. Зазвичай через 1-3 обороти кліщ витягується цілком разом з хоботком. Якщо ж паразита спробувати висмикнути, то велика ймовірність його розриву.
Не мають під собою жодних підстав деякі надумані поради про те, що для кращого видалення слід накладати на кліща, що присмоктався, мазеві пов'язки або використовувати масляні розчини. Масло може закупорити дихальні отвори кліща і він помре, так і залишившись в шкірі. Після видалення кліща, шкіру в місці його присмоктування обробляють йодом або спиртом. Накладення пов'язки, як правило, не потрібно.