четвер, 12 серпня 2021 р.

Відкриваємо Україну разом. А все таки DOBRE живуть люди у громадах Буковини та Прикарпаття

 5-8 серпня Український кризовий медіа-центр у рамках Програми USAID DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» організував для  представників регіональних ЗМІ Харківської, Чернігівської, Миколаївської, Херсонської,  Дніпропетровської та  Запорізької областей  прес-тур  до громад Буковини та Прикарпаття. 


Учасники прес-туру у Кам`янець-Подільську. Фото Програми DOBRE.


Серед учасників прес-туру були  запорізькі журналісти – Наталія Зворигіна ( газета «Запорізька правда», м.Запоріжжя ), Людмила Арман ( газета «Таврія», м.Токмак), Ірина Лісова ( газета «Пологівські вісті», м.Пологи), Богдана Балицька ( газета «Районка», м.Пологи) і Юрій Дьомін ( газета «Михайлівські новини»).

Під час подорожі  журналісти   регіональних ЗМІ вивчали успішний досвід Хотинської, Недобоївської, Усть-Путильської та Глибоцької ОТГ Чернівецької області та Білоберізької громади Івано-Франківської області, які спільно з Програмою USAID DOBRE обрали свої шляхи розвитку і змогли розбудувати інфраструктуру безперспективних сіл, поповнюють бюджети ОТГ, працюють для створення комфортних умов жителям та надають їм якісні послуги.

Хотинська громада - акцент на розвиток   туризму

У Хотинській громаді активно розвивають туризм, адже тут розташована одна з найвідоміших та найпопулярніших історичних споруд в Україні – Хотинська фортеця.  У ці дні тут    готуються до відзначення 400-річчя Хотинської битви, що тривала з 2 вересня до 3 жовтня 1621 року між об’єднаними силами Речі Посполитої та  українського козацтва під проводом Петра Сагайдачного з одного боку та військом Османської імперії з іншого. Вона стала завершальним етапом воєнного протистояння між султанською Туреччиною і Річчю Посполитою, та визначила подальшу історію Європи та Османської імперії.








 У Хотині, на мальовничих схилах  Дністра,  за фортецею журналісти  побачили ще одне унікальне місце  -   приватний дендропарк з великою колекцією ексклюзивних насаджень з усього світу, хвойних та квітучих рослин, що  створив  місцевий ентузіаст Віталій Чинчик зі своєю родиною. 










( Про це буде моя окрема розповідь на сторінках газети «Таврія» та її інтернет-порталі «Суботній Токмак»).

Крім численних пам’яток історії та архітектури, Хотинська громада приваблює туристів своєю неповторною природою – парками, зеленими зонами  для дозвілля та активного відпочинку. Незабаром у центрі громади з'явиться мобільна сцена, придбана в рамках Програми USAID DOBRE.

Недобоївська громада - ставка на зайнятість населення

Недобоївська ОТГ, яку очолює сільський голова Юрій Юзва,  використовує всі можливості, що  з’явилися у громади  після об’єднання, в тому числі інфраструктурні субвенції та грантові фінансування від ЄС. ( Про це буде моя окрема розповідь на сторінках газети «Таврія» та її інтернет-порталі «Суботній Токмак»).


Учасники прес-туру спілкуються із сільським головою Юрієм Юзвою. Фото Програми DOBRE


Найбільшого розвитку в економіці громади досягла галузь садівництва, зокрема вирощування яблук. Тож три  громади-сусіди (Недобоївська, Хотинська, Клішковецька) утворили яблуневу агломерацію  і тепер  65 середніх та малих фермерів здають сюди вирощені сортові фрукти для експорту та продажу в українських торгових мережах. 




Віднедавна підприємці Недобоївської громади почали виробляти яблучний сік прямого віджиму під торговою маркою «Пансік» та
 натуральні  соки торгової марки «Пан Недоба», смакові якості яких журналісти оцінили під час дегустації.





Усть-Путильська громада - територія комфортного життя

На території  Усть-Путильської  громади, що стала територією комфортного життя, в усьому відчувалася командна робота сільської голови Марії Ілюк та її односельців.  







На кожній локації – у храмі, в музеї етнографії та краєзнавства, на поліцейській станції та в музичній школі, в сільраді журналістів  зустрічали представники громади, які з натхненням розповідали про свої досягнення та плани розвитку, заходи щодо згуртування жителів громади. Один з них -  у форматі «Вареничних посиденьок із сільським головою» напередодні нашого приїзду відбувся в Усть-Путильській громаді в рамках програми USAID DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» за партнерства товариства «Український народний дім у Чернівцях». За словами Марії Ілюк, жителі із задоволенням долучалися до всіх процесів від приготування та смакування вареників до дзвінких співів та запальних танців!

 В Усть-Путильській громаді аби привабити туристів  відкрили музей етнографії та краєзнавства Гуцульщини, розробили туристичні маршрути в Карпатські гори, а також заохочують створення комфортних «зелених садиб», де можна скуштувати страви гуцульської кухні, послухати живу музику. ( Про це буде моя окрема розповідь на сторінках газети «Таврія» та її інтернет-порталі «Суботній Токмак»).



Усть-Путильська сільська голова Марія Ілюк із учасниками прес-туру. Фото Програми DOBRE


Білоберізька ОТГ: є у гірської громади своя «родзинка»

У Білоберізькій ОТГ   журналісти  у супроводі заступника сільського голови Василя Пилипюка відвідали нову адмінбудівлю громади з центром надання адміністративних послуг, що  незабаром відкриється у селі Устерики.




А вже у селі Білоберізка учасники прес-туру дізналися  про особливості розвитку гірської громади, основні акценти та досягнення; подолання наслідків паводку 2020 року, допомогу екскаватора-навантажувача, отриманого в рамках співпраці за програмою USAID DOBRE

Журналісти також оглянули місцеву школу, центр  безпеки Білоберізької громади, де під одним дахом розмістилися пожежна охорона і швидка медична допомога, побували у місцевій школі, відвідали  кооператив «Гуцульські ґазди» зі збирання, фасування та заморозки ягід, створеного за підтримки програми USAID DOBRE.   (Про це буде моя окрема розповідь на сторінках газети «Таврія» та її інтернет-порталі «Суботній Токмак»).




У Білоберізькій громаді розвивають «зелений» туризм та організовують рафтинг по річці Черемош.   Як воно пройти у сплав по нестримному  потоку гірської річки, які   це незабутні враження,  змогли відчути на собі медійники під час рафтингу – подарунку від Білоберізької ОТГ. 




Журналісти регіональних ЗМІ у фотозоні Білоберізької ОТГ. Фото Програми DOBRE



Глибоцька громада: тут є що гостям показати

У Глибоцькій громаді журналісти ознайомилися  з концепцією оптимального використання ресурсів та простору «2 в одному», побачили реконструйовану сесійну залу (обладнання забезпечене завдяки співпраці із програмою USAID DOBRE).






Також медійники відвідали апітерапевтичний оздоровчий комплекс  «Мивіра» та підприємство з вирощування квітів, цибулин, насіння, саджанців дерев та доставки рослинної продукції по Україні «Florium. ua».






А в кооперативі з виробництва крафтових сирів  «Добрі ґазди» продегустували сири за австрійською та італійською технологіями, які виробляє бізнес-кооперація.







- Найцінніше у цьому прес-турі – знайомство з досвідом розвитку територіальних громад. Чимало проєктів, які побачили журналісти, ми просуватимемо у наших територіальних громадах. Особисто я дуже надихнулася проєктами Білоберізької ТГ (рафтинг від Молодіжної ради громади) та Глибоцької ТГ (комп'ютерна академія для дітей та дорослих громади, обладнання для якої закуплено в рамках Програми DOBRE) і низкою інших. Також важливим є й досвід місцевих підприємців, які створюють додаткові робочі місця, наповнюють місцеві бюджети громад і стають реальними рушіями їх ефективного розвитку», – зазначила Наталя Зворигіна, головна редакторка газети і сайту «Правда ЗП» («Запорізька правда»), Запорізька область.

Л.Арман: з любов`ю до Карпат, із вдячністю організаторам прес-туру
- Під час прес-туру  ми на власні очі побачили як Програма USAID DOBRE  та Український кризовий медіа-центр допомагають розвиватися територіальним громадам Буковини та Прикарпаття, а нам – відкривати Україну. Ми на собі відчули, що таке щира гуцульська гостинність, смакували страви гуцульської кухні, якими нас пригощали, спілкувалися із місцевими жителями. У тих легендарних краях, де ми побували, знову і знову  усвідомлюєш, як десятиліттями нас натравлювали один на одного, жителів східних і південних областей лякали «бендерівцями», жителів Західної України – жахали «москалями».

Нас намагалися розірвати, поділити, але так і не змогли. За одним столом ми, представники південних і північних областей України ,  сходу та заходу спілкувалися і промовляли тости нашою рідною українською мовою, співали наші українські пісні,  і були горді, що  всі ми - українці, і країна у нас одна,  єдина – Україна,  - зазначила учасниця прес-туру Людмила Арман, головна редакторка міськрайонної газети «Таврія» з міста Токмака Запорізької області.

Людмила АРМАН,

фото авторки