Щороку за 40 днів до Різдва християни очищають своє тіло та душу за допомогою посту. Різдвяний піст є найтривалішим у році, але не найсуворішим.
Дата Різдвяного посту в православ'ї фіксована: з 28 листопада по 6 січня. Католики і деякі протестанти дотримуються посту з 15 листопада по 24 грудня, а Різдво вони святкують 25 грудня.
Різдвяний піст: що можна і що не можна вживати в їжу
Різдвяний піст вважається не дуже суворим, оскільки в більшість днів дозволяється їсти рибу. З 28 листопада по 19 грудня включно по понеділках дозволяється гаряча їжа без масла, по вівторках, четвергах, суботах і неділях – риба. По середах і п'ятницях пропонується сухоїдіння (хліб, вода, сіль, сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед).
З 20 грудня по 1 січня забороняється риба по вівторках і четвергах. З 2 по 6 січня по понеділках, середах і п'ятницях дотримуються сухоїдіння, по вівторках і четвергах - дозволяється гаряча їжа без масла, по суботах і неділях – гаряча їжа з маслом.
Під час Різдвяного посту дозволені будь-які овочі та фрукти, каші, бобові, гриби. В пост не можна уживати м'ясо, яйця, сир, молочні продукти, вершкове масло.
Календар харчування на Різдвяний піст по днях цього тижня
29 листопада, понеділок - дозволяється варена рослинна їжа без олії (каші, супи, тушковані овочі, гриби).
30 листопада, вівторок - дозволяється поласувати стравами з риби і морепродуктів.
1 грудня, середа - споживання невареної їжі рослинного походження: хліб, вода, сіль, сирі фрукти та овочі, сухофрукти, горіхи, мед.
2 грудня, четвер - дозволяється поласувати стравами з риби і морепродуктів.
3 грудня, п'ятниця - споживання невареної їжі рослинного походження: хліб, вода, сіль, сирі фрукти та овочі, сухофрукти, горіхи, мед.
4 грудня, субота - дозволяється поласувати стравами з риби і морепродуктів.
5 грудня, неділя - дозволяється поласувати стравами з риби і морепродуктів.