Останні сім років події в Україні наочно довели, що існування країни в першу чергу залежить від здатності її Збройних Сил захищати суверенітет та територіальну цілісність держави, а це неможливо без високопрофесійної армії. Тому професія військового знову набрала заслуженої популярності та поваги суспільства.
Сьогодні життєво необхідно суттєве збільшення кількості чоловіків, яка бажають присвятити своє життя найблагороднішій справі – захисту Батьківщини. Держава мобілізує всі наявні резерви для достойного забезпечення професійного війська – головного гаранта свого суверенітету і незалежності. Військова служба в Збройних Силах України надає можливості вагомого зростання фінансового та матеріального стану, самореалізації, фізичного і духовного загартування кожного військовика.
Саме тому керівництво держави і Збройних Сил постійно піклується про підвищення соціальних стандартів військових контрактної служби. Перш за все це стосується заробітної плати. Розмір мінімального грошового забезпечення контрактника першого року служби у військовому званні «солдат» становить більше 10 тисяч гривень. Загалом же грошове забезпечення військовослужбовця постійно підвищується в залежності від займаної посади, військового звання, кваліфікації, терміну проходження військової служби. Встановлена винагорода військовослужбовцям за безпосередню участь у воєнних конфліктах, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі й стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях в операції Об’єднаних Сил, інших заходах в умовах особливого періоду. На лінії бойового зіткнення на глибину ротних опорних пунктів першого ешелону оборони вона становить 17 тисяч гривень на місяць, а за перебування в інших районах операції Об’єднаних сил —6500 грн. на місяць. У 2018 році підвищено грошове забезпечення військовослужбовцям Сил спеціальних операцій, Десантно-штурмових військ та морської піхоти, гірсько-піхотних підрозділів. Збільшено виплати сержантському складу Збройних Сил та військовослужбовцям, що володіють вузькопрофільним фахом, зокрема танкістам та артилеристам.
У проєкті Державного бюджету на 2022 рік на видатки Міністерства оборони України було передбачено 131 мільярд гривень, з них 7,7 мільярда гривень на підвищення грошового забезпечення. «Ми збільшуємо грошове забезпечення наших військових на 7,7 млрд грн, а також рекордні суми виділено для забезпечення житлом учасників АТО/ООС зі статусом внутрішньо переміщених осіб», – повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Фактично, у порівнянні з 2021 роком видатки на грошове забезпечення зростуть приблизно на 10 млрд грн (у 2021 році було виділено 62,7 млрд грн) , що збільшить грошове забезпечення військовослужбовців у середньому на 60 відсотків. Заробітна плата контрактників першого року служби поза зоною ООС у наступному році буде складати мінімум 10 тисяч грн., на другій та третій лініях оборони – 22 тисячі гривень, на лінії бойового зіткнення - 32 тисячі грн. Якщо додати до основного заробітку виплату щорічно грошей на оздоровлення, отримання підйомних, премій, компенсації 75% витрат на піднайом житла, стає зрозумілим, що для держави достойне забезпечення своїх захисників є пріоритетним завданням.
Тож постійно удосконалюється житлове, продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців. Військові можуть отримати житло коштом держави. Йдеться про постановку на квартирний облік з можливістю подальшого отримання службового і постійного житла. Або виплату грошової компенсації за піднайом житла для всіх категорій військовослужбовців. У Києві така виплата становить 3800 грн на місяць, в обласних центрах — 2850 грн на місяць, в інших населених пунктах — 1900 грн на місяць. За наявності трьох або більше членів сім’ї розмір компенсації збільшується в 1,5 раза.
Надається можливість безоплатного забезпечення речовим майном відповідно до визначених норм, значно реформованих та удосконалених у 2017 році. Основними нововведеннями в забезпеченні формою одягу вояків є два комплекти білизни для холодної погоди (термобілизна), три пари черевиків із високими берцями (зимові, демісезонні, літні), а також зменшення термінів експлуатації польового костюма під час виконання завдань у районі бойових дій. Іще однією новацією є те, що військовослужбовцям військової служби за контрактом дозволено замість одних предметів речового майна, передбачених у Нормах, отримувати інші на власний розсуд. Раніше таке було дозволено тільки офіцерському складу Збройних Сил. Це дасть змогу контрактникам отримати предмети речового майна, які їм потрібніші. Цього року вже в жовтні військовослужбовці в районі ООС були забезпечені теплим одягом основного комплекту: це куртки й брюки вітровологозахисні, флісові куртки, натільна білизна, в тому числі й термобілизна, зимові шкарпетки та берці.
До того ж:
- військовослужбовцям-контрактникам надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення. Тривалість щорічної основної відпустки для них залежить від вислуги в календарному обчисленні: від 30 до 45 календарних днів;
- контрактники ЗСУ мають право на безоплатну кваліфіковану медичну допомогу у військово-медичних закладах охорони здоров’я, щорічно проходять медичний огляд. Вони та члени їх сімей користуються санаторно-курортним лікуванням та відпочинком у санаторіях, пансіонатах і на туристських базах Міністерства оборони України, сплачуючи 25 відсотків, а члени їх сімей — 50 відсотків, вартості путівки;
-військові мають право на освіту, зокрема на здобуття післядипломної освіти у військових навчальних закладах, відповідних підрозділах підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації. Їм також дозволяється навчатися в інших вищих навчальних закладах без відриву від служби в порядку, визначеному відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України. На державну цільову підтримку у здобутті вищої освіти можуть розраховувати захисники, які є учасниками бойових дій. Її надають у вигляді повної оплати навчання коштом загального фонду державного або місцевих бюджетів . Також пільгами для вступу до вишів користуються діти учасників бойових дій;
- професійні військовослужбовці отримують пенсійне забезпечення через 25 років служби у силових відомствах. Його розмір у військових значно вищий, ніж у цивільному секторі.
Держава мобілізує всі наявні резерви для достойного забезпечення професійного війська – головного гаранта свого суверенітету і незалежності. Розбудова Збройних Сил все більше набирає обертів, і серед найважливіших завдань соціальні гарантії військовослужбовців-контрактників займають провідне місце.
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ РОЗДУМІВ: Споконвіку головне призначення чоловіка – захист рідної землі. Сьогодні, як ніколи, держава потребує Вашої участі у справі захисту її суверенітету і незалежності. Тож виконайте свій головний громадянський і чоловічий обов’язок – станьте в ряди захисників Вітчизни, отримуючи за свою службу достойну матеріальну винагороду і значні соціальні пільги
Вадим Вітер, начальник третього відділу
Пологівського РТЦК та СП, полковник