понеділок, 13 січня 2020 р.

Токмацька порадниця.Наступає Старий Новий рік. Що треба знати про це свято.


Українські традиції святкування Старого Нового року

Старий Новий рік у с. Покровське токмацького району. Фото Л.Арман.

Останнє свято з серії «новорічних», так званий Старий Новий рік, має безліч цікавих обрядів і традицій для святкування.
Походження свята
Старий Новий рік - це Новий рік, який святкували раніше за юліанським календарем (за старим стилем). Як і теперішній Новий рік, Старий Новий рік в ті часи святкували з 31 грудня на 1 січня, але після встановлення нового літочислення (в 1918 році) дата святкування зрушилася на північ з 13 січня по 14 січня (за новим стилем). Після переходу на «новий стиль», за традицією, Старий Новий рік продовжують святкувати і сьогодні.
Старий Новий рік в Україні
В Україні традиція відзначати старий Новий рік, пов'язана ще і з церковними святами. Так, 13 січня відзначається свято Маланки, а 14 січня - Василів день. Ще один момент: сучасний Новий рік випадає на різдвяний піст, а Старий Новий рік - вже ні.
Обряди і варіанти святкування Старого Нового року
Вечір напередодні Старого Нового року збігався з українським народним святом Маланки. За християнським календарем - це також день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Миланки).
За традицією, на Меланки (13 січня) готували ситну їжу до вечора, тому його ще називали Щедрим Вечором. Після вечері, щоб залагодити якийсь конфлікт, сусіди йшли один до одного миритися, щоб «Новий рік зустріти в світі і згодою». 

А хлопці, які перед цим «отримали гарбуза», вдруге посилали сватів з надією на згоду.
Обов'язковими частуваннями на столі в цей день були: пироги, вареники з сиром, страви зі свинини, млинці, різні ковбаси. На ранок наступного дня (14 січня) молодь проводила щедрування і посівання (що прийнято і в наш час), і просила у господарів будинку смачні дари.
Ворожіння на Старий Новий рік
Старий Новий рік відомий своїми святочними ворожіннями і містерією, пов'язаної з ними. Дівчата в цей день споконвіку ворожили, щоб дізнатися про своє майбутнє, побачити судженого. У наш час дівчата , як і раніше, також прагнуть якомога швидше дізнатися про своє майбутнє.
Найпоширеніша традиція в Україні в ніч на Старий Новий рік ліпити і варити вареники, частина яких з сюрпризами. Якщо попадалася: борошно - до мук, квасоля - до дітей, гудзик - до обнови, цукор - життя в майбутньому році солодке, сіль - не дуже солодке , перець - життя з перчиком, нитка - до дороги, монета - до грошей.
У кожній місцевості (навіть у кожній родині) значення сюрпризів можуть відрізнятися, але сама традиція дуже тепла і дружня - дозволяє зібратися і поспілкуватися всій родині.
Прикмети
Крім ворожінь, в ніч на Старий Новий рік люди намагаються передбачити майбутнє за прикметами. Ось деякі з них:
- якщо ніч після Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не лише для людей, але й для худоби;
- якщо сонце високо зійде, весь рік буде щасливим, а особливо добрим буде садовий урожай;
- якщо іній рясно покриває дерева, буде врожай зернових і хороший медозбір;
- якщо падає м'який сніг, - до врожаю, а коли тепло, то літо буде дощовим;
- який перший день у Новому році, такий і рік;
- якщо на Меланії відлига, то чекають теплого літа.

Наступає Старий Новий рік, гадайте, щедруйте, святкуйте і не забувайте привітати своїх друзів і близьких. Нехай здійсняться всі ваші мрії та сподівання в новому 2020  році!
З найкращими побажаннями журналісти газети "Таврія"!