субота, 14 серпня 2021 р.

Сьогодні - Маковія. Медовий Спас: традиції та заборони свята.

 Сьогодні, 14 серпня віряни відзначають Винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього – свято, встановлене на згадку про порятунок Константинополя від епідемії інфекційних захворювань у 9 столітті.

Крім того, цього дня церква вшановує пам'ять святих мучеників Маккавеїв, завдяки чому свято отримало назву Маковія. А Медовим і Маковим Перший Спас називають через те, що він збігається з початком збору врожаю меду та маку.




Що святять у цей день:

Основні елементи, які треба принести до церкви на посвяту — це мед нового врожаю, воду та мак. При чому освячений мед треба залити в церкві у якості милості нужденним, або ж самому знайти бідняка і віддати йому гостинець. Існувала навіть прикмета, що якщо твій мед не спробує нужденний — то можеш накликати на себе біду.

Також до важливих елементів освяти відноситься букет - оберіг, який називають «маковійчиком». У букет кладеться калина, як символ любові і соняшник, як символ сонця. Календула — як захист від різних хвороб та материнка, як захист для продовження роду. Колосся вівса — символ добробуту та врожаю і м’ята — символ спокою і миру. До обов’язкових трав відносяться також ласковець, тирлич, буркун, полин та макові голівки.

З оберегом також можна святити окремі трави чи квіти і використовувати їх у своїх цілях. Васильки і чорнобривці жінки святили, аби потім додати у ванну при купанні, щоб зберегти здоров’я.

Перше, що потрібно зробити після освячення у церкві  — з’їсти ложку свіжого меду та запити трьома ковтками води.

Що не можна робити на Медовий Спас

Оскільки цього дня починається Успенський піст, до святкового застілля не допускаються страви з м'яса, риби, молока та яєць.У Перший Спас не можна займатися хатньою роботою, рукоділлям, голосно відзначати, підвищувати голос, сваритися, лихословити, погано говорити, думати про будь-кого.