четвер, 9 вересня 2021 р.

Фото. Річка Токмак – трагедія водної артерії нашого міста


Ще декілька десятків року тому річка Токмак ( місцева назва – Токмачка) , була повноводною артерією нашого міста.

У її чистих водах  наші бабусі  прали і полоскали білизну. Наші батьки та й ми із задоволенням купалися у річці, на берегах якої були обладнані пляжі зі сходинки з перилами.


Зліва - такою була річка Токмак у 1979 році, дев`ятиповерхівок тут ще не було.  Справа - теж саме місце, рік 2021.

1973 рік. Понтонний міст через річку Токмак. Зараз на цьому місці металевий міст Мультана. 


На ділянці русла , що на початку 70-их  розчищалося земснарядом, глибина Токмачки сягала 4-х метрів.

А зараз річка перетворилася на болото, що заростає очеретом.

Вона  пересихає не тільки через зміну клімату, а й внаслідок негативного впливу самих мешканців нашого міста.

Берега Токмачки, що протікає через місто і розділяє його на дві частини, зараз перетворилися на сміттєзвалище. 






В районі парку, біля вулиці Заводської ми зафіксували величезні купи побутового непотрібу, у мішках – сміття, тут же – трупи і скелети померлих домашніх тварин. 




У кого піднімається рука творити такі неподобства і наносити шкоду довкіллю? Невідомо, бо на гарячому ще нікого не застукали.

Спроби реанімувати Токмачку були у 2012 році. Тоді передбачалося розчищення русла річки. Піском, що мали піднімати з дна, планували засипати берега, в районі Чапаєвського парку облаштувати зони відпочинку ( пляжі), для рибалки – ззапустити в річку рибу.  Але  перші ж спроби розчарували науковців, замість піска, з дна вони піднімали муляку та землю. Бо ще в далекі 70-ті, як кажуть старожили, природне русло річки було змінено, і земснаряд вирив по суті, річний канал, позбавлений підживлення підземних джерел.

Вмираюча річка Токмак на північ від міста Молочанська  зливається з річкою Чінгул, даючи початок річці Молочній, що впадає у Молочний лиман.

Сьогодні Молочна перегороджена сотнею незаконних дамб, її вода витрачається на теплиці приватних господарств, а сама річка заросла водоростями та очеретом. Якщо у  багатьох місцях раніше були численні купальні для людей, то зараз річковою  водою остерігаються напувати навіть худобу.

Така  ситуація позначається  і на Молочному лимані, у якого значно підвищується солоність, і на Азовському морі, у якому без  підживлення від малих і середніх річок, що впадають в нього, значно підвищується солоність.

Довідково. Довжина річки Токмак разом з Молочною становить 197 км. Витоки розташовані на північний схід від села Верхній Токмак. Над р.Токмак стоїть місто Токмак, смт Чернігівка і декілька сіл.

Людмила АРМАН,

фото авторки