понеділок, 25 жовтня 2021 р.

Як фахівець Токмацького бюро правової допомоги допоміг клієнту оскаржити безпідставну кредитну заборгованість на суму більше 20 тис.грн

 Останнім часом поширеними є випадки стягнення заборгованості перед банками та іншими фінансовими установами на підставі виконавчих написів нотаріуса.

До відділу «Токмацьке бюро правової допомоги» Мелітопольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася пані О., з метою отримання правової допомоги щодо сплати заборгованості за кредитним договором. 




Під час консультування встановлено, що клієнтка працює на підприємстві і довідалася про те що до бухгалтерії надійшла постанова про стягнення заборгованості, та що з її заробітної плати буде здійснюються відрахування у розмірі 20% на підставі постанови  приватного виконавця про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію боржника, тати доки не буде стягнена сума в розмірі 20 031 гривень.

В далекому 2013 році пані О. будучі в скрутному матеріальному становищі оформила кредит в установі банку, який виплатила, але довідки про відсутність заборгованості у банку не отримала. Згодом банк збанкрутував.

Під час надання консультації працівницею Бюро Іриною Сердюк завдяки доступу до он-лайн сервісів Міністерства юстиції України через пошукову систему Єдиний реєстр боржників України з’ясувала, що приватний виконавець Д. на підставі виконавчого напису приватного нотаріуса Житомирського міського нотаріального округу відкрив виконавче провадження та виніс постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію боржника, але клієнтка на свою адресу ніяких постанов не отримувала. Після звернення до приватного виконавця та отримання постанови про відкриття виконавчого провадження через автоматизовану систему виконавчих проваджень, скориставшись ідентифікатором для доступу роздруковані всі необхідні матеріали за відповідним провадженням. З виконавчого напису стало зрозуміло, що клієнтка уклала кредитний договір в 2013 році з ПАТ «Дельта Банк». Як зазначено у виконавчому написі від 08.09.2020 року правонаступники усіх прав та обов’язків Публічним акціонерним товариством «Дельта Банк», на підставі Договору Відступлення Прав Вимоги за кредитними договорами змінювались двічі, останні у 2020 році ТОВ «Фінансова компанія «АЛАНД», яка і звернулась до приватного нотаріуса за вчиненням виконавчого напису про стягнення з клієнта заборгованості у розмірі 20 031 грн.

Працівницею Бюро для вирішення відповідного питання рекомендовано клієнтці звернутися до суду з позовною заявою щодо визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.

Враховуючи те, що клієнтка відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу є суб’єктом права на надання безоплатної вторинної правової допомоги, на підставі заяви клієнтки Наказом Мелітопольського місцевого центру уповноважено працівницю бюро Ірину Сердюк, щодо складання процесуальних документів з даного питання. Працівниця Бюро, ознайомившись з матеріалами справи вправно визначила правову позицію, та зібравши необхідні докази, підготувала та направила позов для звернення до суду.

В обґрунтування позовних вимог вказано на те, що виконавчий напис вчинений з грубим порушенням вимог закону, оскільки заборгованість не була безспірною і нотаріус цього не перевірив. Вказуючи на те, що заборгованість не була безспірною, оскільки банк не надав нотаріусу належних доказів, а саме первинних документів, оформлених відповідно до вимог ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність»,  а також те, що заборгованість виникла з січня 2013 року, тобто з дня виникнення права вимоги минуло більше трьох років, а тому виконавчий напис не підлягав вчиненню. Зазначила, що банк направив нотаріусу копію анкети-заяви про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг, вважаючи це кредитним договором, в той час, як закон вимагає надавати оригінал кредитного договору. Окрім того, фахівчиня зазначила, що у виконавчому написі вказана хибна адреса боржника, до якої клієнтка не має жодного відношення, а саме – м. Київ, пров. Редутний, буд. 3 кв.63, просила визнати виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню.

Вивчивши матеріали справи та надані суду докази, суд дійшов висновку, що вказані порушення допущені під час процедури видачі виконавчого напису свідчать про те, що виконавчий напис вчинено без дотриманням вимог закону, що є підставою для визнання його таким, що не підлягає виконанню та вирішив позов задовольнити повністю. Таким чином, скасована постанова про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію боржника, оскаржено борг в розмірі 20 031 грн., а також стягнуті з ТОВ «Фінансова компанія «Аланд» на користь клієнки судові витрати, які були сплачені при зверненні до суду у вигляді судового збору.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: https://reyestr.court.gov.ua/Review/96608016

Нагадуємо, отримати юридичну консультацію можливо у відділі «Токмацьке бюро правової допомоги» Мелітопольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, 55-О. Телефони: (06178) 4-42-73, 098-354-22-68, Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.