субота, 15 січня 2022 р.

Відродження народних традицій. Як на Старий Новий рік

 14 січня у Токмаку святкували  зустріч Старого Нового року, а напередодні  -  Маланки. По вулицях, від дому до  дому   ходили  щедрувальники з веселими віншувальними піснями і добрими побажаннями господарям будинків.  

І  до Токмацького міського краєзнавчого музею завітали щедрувальники — учні 2-а класу ЗЗСО №1 разом зі своєю вчителькою Яною Ткаченко.

Хлопчики з побажаннями  добра і здоров’я щедро засіяли у фойє пшеницею, а у виконанні дівчаток зворушливо пролунали   щедрівки.




Співробітники музею  подякували школярам  за чудовий виступ і запросили на екскурсію до залу етнографії, де зібрані предмети побуту населення Токмацького краю другої половини ХІХ - початку ХХ ст.: буденний та святковий одяг, вишиті рушники, колекції прасок, самоварів, музичні інструменти, мідна церковна купель, ткацький станок, дерев’яні знаряддя праці, гончарний круг та велика колекція глиняного та порцелянового посуду.







Тут старший науковий співробітник музею Людмила Сухорукова розповіла дітям про давні традиції святкування Щедрого вечора та  Старого Нового року, показала піч і посуд, в якому наші пращури варили багату та щедру кутю. Людмила Василівна також розповіла і показала знаряддя, якими в давнину обробляли зерно пшениці, як виготовляли борошно, корито, де замішували тісто для випічки хліба тощо.





Слухаючи розповідь, діти і їх вчителька подумки перенеслися у минуле, уявили як велика родина  у святковому одязі ( у вишиванках) збирається за великим столом на вечерю Щедрого вечора, на столі парує самовар, у глиняному посуді ваблять око  12  святкових страв, пахнуть свіжо спечені пиріжки і духмяний хліб, а за вікном чути дзвіночки і голоси щедрувальників « Щедрий вечір! Добрий вечір! Добрим людям на здоров`я!».

Людмила АРМАН,

фото авторки