субота, 10 серпня 2019 р.

Смачно по суботах. Страви зі слив


Слива - смачна і корисна ягода. Користь слив, особливо чорних, полягає у великій концентрації в їх м’якоті вітаміну В2, що покращує білковий обмін і зміцнює нервову систему. Багато в плодах і вітаміну Р, що підвищує проникність і міцність кровоносних судин.
Крім того, до складу сливи входять унікальна речовина кумарин, що перешкоджає утворення тромбів. Слива містить пектини, що допомагають виводити з організму канцерогени і радіонукліди. Регулярне споживання слив благотворно впливає на стан серцево-судинної системи, дозволяє вивести з організму «поганий» холестерин і знизити високий тиск. Ці фрукти корисні для нервової системи: заспокоюють, дозволяють справитися з напруженням і стрессами.
Зі слив готують компот, роблять чорнослив, заморожують, віджимають сік, роблять начинки для пирогів, готують варення, желе, повидло, пастилу, пюре і багато іншого. А ми пропонуємо вам приготувати за нашими рецептами соус ткемалі, спекти пиріг і зробити слив`янку.

Соус ткемалі зі слив
Сливовий соус – успішний конкурент томатного кетчупу, несе в собі особливий східний колорит. Шматочки перцю і кінзи віддають сливам свій аромат, соус буде вишукано-пряним. Ткемалі – друг усіх м’ясних страв, але соус чудово виглядає і на звичайному підрумяненому тості з пшеничного хліба.
Інгредієнти:
сливи – 1 кг
часник – 2 головки
гіркий перець – 1,5 шт.
вода – 150 мл
кінза – 30 г
сіль – 0,5 ч. л.
цукор – 3,5 ст. л.
сухі прованські трави – 1 ст. л.
оцет 9% – 1 ст. л.
Спосіб приготування:
Сливи миємо, відриваємо хвостики, складаємо у миску, наливаємо у воду. Спочатку встановлюємо невеликий вогонь, щоб фрукти не підгоріли, адже основна маса слив буде підніматися над поверхнею води. Але вже через 5 хвилин з’явиться червоний сік, і сливи будуть плавати в рідині. Вогонь трохи збільшуємо. Загальний час кипіння основи соусу – 15 хвилин.
Часник чистимо, вичавлюємо через прес.  У перця видаляємо насіння, подрібнюємо ножем разом з листям кінзи.
Проварені сливи протираємо через сито, додаємо сіль, цукор і оцет.
Ретельно розмішуємо соус до розчинення всіх крупинок солі і цукру.
Далі до  слив ткемалі висипаємо прованські трави, перець, часник і кінзу.
Якщо ткемалі не призначений для тривалого зберігання, його можна не кип’ятити. Соус з «живими прянощами» настоюється добу в холодильнику, а потім подається до столу. А ось ткемалі на зиму потрібно готувати довше: каструлю повертаємо на вогонь і кип’ятимо 10 хвилин. Бажаючи отримати дуже густу структуру, час варіння збільшують до 15-20 хвилин.
Потім ще гарячим соус розкладаємо в стерилізовані банки і закриваємо на зиму.

Сливовий пиріг з пісочного тіста
Інгредієнти:   цукор - 200 г;  вершкове масло - 200 г;
  розпушувач - 1 ч. ложка;
 борошно - 15 склянки;
 яйце - 2 шт.;цедра лимона;
слива - 15 шт.
Спосіб приготування:
Сливи миємо, обсушуємо і починаємо замішувати тісто. Для цього змішуємо злегка розтоплене масло і півсклянки цукру, додаємо просіяне борошно з розпушувачем і яйця. Все перемішуємо і кладемо терту лимонну цедру. Прибираємо тісто в холодильник на 30 хвилин. Потім розподіляємо його рівномірним шаром по формі, формуючи невисокі бортики. Сливи розрізаємо на половинки і видаляємо кісточки. Викладаємо їх на тісто і присипаємо зверху цукром. Випікаємо пісочний пиріг в попередньо розігрітій до 220°С духовці близько півгодини. 

Слив'янка на горілці
Інгредієнти:
слива - 1 кг;
горілка - 0,5 л;
цукор - 300 р.
Спосіб приготування:
Стиглі плоди добре промити, очистити від кісточок і нарізати дрібними шматочками.
Подрібнені сливи помістити в банку.
Додати горілку, щоб її шар повністю покрив сливи. Закрити банку кришкою і струсити вміст.
Поставити банку на 30 днів у прохолодне темне місце.
Отриманий настій профільтрувати через марлю, обережно зливаючи його з осаду, щоб не розім'яти плоди. Вони нам ще знадобляться.
В банку зі шматочками слив додати цукор, струсити, закрити кришкою і поставити на 7 днів у прохолодне темне місце. Цього часу достатньо, щоб цукор перетворився в сироп.
Злити сироп, його залишки в сливах віджати через марлю.
Змішати сироп з настойкою горілки на сливах, закрити банку і поставити витримуватися на 30 днів.
Профільтрувати готову слив'янку через вату, щоб напій став світлішим. Цей етап необов'язковий, так як освітлення не впливає на смак.