понеділок, 14 жовтня 2019 р.

Чи так страшне закриття Молочанської районної лікарні, як його "малюють"


 9 жовтня   Молочанська районна лікарня призупинила  свою роботу. Бо, як ми повідомляли раніше, не отримала Ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики і більше  не має права лікувати на терапевтичних і неврологічних ліжках жителів Молочанська і навколишніх сіл, не має права видавати людям  лікарняні листки, виписувати спец рецепти для онкохворих та  робити забір  аналізів.
Молочанську районну лікарню закрили. Ну і ?
Як же тепер бути людям? Як на них вплинуло закриття районної лікарні? Ці запитання 9 жовтня під час свого перебування у Молочанську ми ставили місцевим жителям.
І ось що нам розповіли:
Олена Чікініна, мама трьох дітей:
- Після закриття Молочанської районної лікарні  тепер їздимо у Токмак і там здаємо аналізи. А уявіть, як воно мені та ще з трьома маленькими дітьми.
Послугами стаціонарного відділення лікарні користуватися не доводилося. Закриття лікарні  більше «вдарило» по  стареньких бабусях  і дідусях, які там лікувалися.
Тіна Глодка, пенсіонерка:
- Я корінна жителька Молочанська, але, повірите, ніколи не лікувалася у Молочанській районній лікарні. Як захворію та  коли потрібно  зробити крапельницю чи укол, я завжди йду до своїх дівчат.
Як ми з`ясували у Тіни Андріївни,  для неї «дівчата» - це сімейні лікарі і медсестри Молочанського центру первинної медико-санітарної допомоги, що знаходиться на одній території, за одним парканом і за  декілька кроків від районної лікарні. Ми пішли туди.
Є у Молочанську ще один сертифікований медичний заклад
Молочанський центр первинної медико-санітарної допомоги розташований у двоповерховій історичній будівлі. 




У приміщенні Центру ПМСД все дихає історією, а фоторепродукції на стінах розповідають про минуле Молочанська - німецького поселення Гальбштадт


Як розповідають місцеві, тут до революції жив і лікував людей лікар, нащадок німців-колоністів, які заселяли наш край у 18 столітті.
В часи Радянської влади у маєтку німця-лікаря  облаштували поліклініку. Вона у   процесі реформування первинної ланки системи охорони здоров`я у 2018 році була перетворена на Центр первинної медико-санітарної допомоги, який очолила в.о.директора Катерина Рубан.

В.о. директора Молочанського центру ПМСД Катерина Рубан ( в центрі) з головним медбратом Артемом Барановим і медичною сестрою кабінету щеплень Вікторією Христич
За її словами,  комунальне некомерційне підприємство «Молочанський центр первинної медико-санітарної допомоги» Токмацької районної  ради  є сертифікованим закладом охорони здоров’я та отримало ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
На сьогодні в центрі працюють 2  сімейні лікарки та лікарка-терапевт, разом з ними на прийомі  пацієнтів перебувають медсестри. А ще є головний медбрат, медсестра кабінету щеплення та ін..
Лікарі та медсестри, які  працюють у Молочанському  центрі ПМСД,  слідкують за здоров’ям місцевого населення, проводять лікування  захворювань, призначення необхідних аналізів та процедур, виписують рецепти, надають невідкладну допомогу населенню при раптових погіршеннях стану здоров’я: високій температурі тіла, підвищенні артеріального тиску,порушенні серцевого ритму тощо. 
Сімейна лікарка Олена Горбань

Медична сестра Любов Балаклеєць

Сімейна лікарка Євгенія Гладкова виписує на ноутбуці е-рецепт, а медсестра Лариса Савран обслуговує пацієнтку Тіну Глодку

На прийомі у сімейної лікарки Тетяни Козиряцької жителька Молочанська Олена Чікініна зі своїм найменшим сином Сергійком
Лікарі керуються міжнародними клінічними протоколами і самі вирішують чи потрібні пацієнту крапельниці чи уколи. Якщо потрібні, їх роблять медсестри, у Центрі ПМСД, де є процедурний і фізкабінети, ЕКГ.
А ще у Молочанському центрі ПСМД відвідувачам роблять швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ та вірусні гепатити. Проводять вимірювання артеріального тиску, ваги і зросту,  електрокардіограми, фізіотерапевтичні процедури.
І працюють над розширенням послуг
Ще 16 серпня, передбачаючи можливе закриття Молочанської районної лікарні, в.о.директора Молочанського центру ПМСД  Катерина Рубан звернулася до голови районної ради Василя Мафтуляка і голови райдержадміністрації Віктора Дудукалова  з проханням виділити кошти на придбання аналізаторів – автоматичного гематологічного аналізатора і портативного аналізатора сечі – для організації лабораторних досліджень крові і сечі у Молочанському Центрі ПМСД. Тим більше, що згідно Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого міністерством охорони здоров`я, Молочанський центр ПМСД може проводити загальні аналізи крові і сечі.
У разі виділення коштів і придбання необхідних аналізаторів сімейні лікарі Центру ПМСД зможуть самі проводити  забір крові і сечі, робити аналізи і на їх основі робити діагностику. Тут же на місці, у Молочанську, а не в Токмаку.
Отже справа за малим. За коштами ( 200 тис.грн.), рішення про виділення яких має  бути прийнято на сесії Токмацької районної ради 17 жовтня. Скільки тут залишилось чекати?
А поки що у Молочанському центрі ПМСД за благодійної допомоги БФ «Менонітський цент» ( директорка Оксана Дручініна) проводять ремонт  кабінету для сімейного лікаря.

 Не так давно поміняли систему водопостачання і тепер не мають у закладі проблем з водою.
Від автора. У ситуації, що склалася із закриттям Молочанської районної лікарні, крайнім роблять то головного лікаря, то депутатів районної ради, то районну владу. Але якщо поглянути в корінь проблеми та повернутися в рік так 2015-ий, вималюється зовсім інша картина…маслом і чорною ікрою.
Ще у 2015 році  на території Токмаччини  планувалося створити дві об’єднані територіальні громади Токмацьку і Молочанську, яка на той час отримала статус учасниці пілотного проекту з підтримки та впровадження заходів з добровільного об'єднання територіальних громад.
Молочанськ і села приєднаних Виноградненської, Долинської, Коханівської та Таврійської сільрад після реформування мали отримати преференції: прямі міжбюджетні відносини, держава делегувала б  громаді істотний спектр повноважень, отримання в місцевий бюджет 60% податків з доходів фізичних осіб, збереження  субвенції на освіту і охорону здоров'я, у громади з'явилася б  можливість розпоряджатися землями в межах і за межами населених пунктів.
Суттєвим аргументом на користь створення Молочанської громади було те, що Молочанськ отримав би статус міста обласного підпорядкування.
Ну а  основною перевагою участі в пілотному проекті було  те, що перші об'єднані громади мали отримати ( і по Україні отримали) проектні кошти з різних джерел підтримки територіальної реформи. У Молочанської громади був  реальний шанс отримати фінансування (близько 40 млн. грн) на розвиток інфраструктури. Але не дивлячись на все це і перспективи, що відкривалися перед Молочанською громадою, об`єднання Молочанської  міської  та  Виноградненської, Долинської, Коханівської та Таврійської сільрад не відбулося.
Ну і хто тепер вам, дохтор? ДумайТЕ….
Людмила АРМАН,
Фото авторки