У селі Новопрокопівка йде «війна» за клаптик землі, де розташований комплекс №6 комунальної власності сільради для водопостачання - артезіанська свердловина (1990 року побудови) , водонапірна башта Рожновського ( 1965 року побудови) і будівля (1990 року побудови).
Ця земельна ділянка площею
Помилилися, з ким не буває
Гармидер довкола клаптика землі з цільовим призначенням для
обслуговування артезіанської свердловини зчинився, образно кажучи, не вчора.
Він фактично триває з 2002 року, коли на руїнах колишнього КСП імені Ілліча
почалося розпаювання земель. І саме тоді земельна частка ( пай) площею
Так це ж незаконно? Як так сталося? Хто і на якій підставі змінив цільове призначення земельної ділянки для обслуговування артезіанської свердловини і передав її у приватну власність?
- Помилилися, з ким не буває, - пояснили нам в Запорізькому інституті землеустрою, що розробляв Державні акти на право приватної власності на землю, - розказала нам землевпорядник Новопрокопівської сільської ради Алла Желєзогло.
Вона ж і пояснила, що на картах розпаювання земель колишнього КСП імені Ілліча, на картах розмежування земельна ділянка під артезіанську свердловину виділена. Як можна було це не побачити і передати землю з розташованим на ній об’єктом комунальної власності у приватну власність, невідомо.
- Ви ж зробили неправильно державний акт, говорили ми спеціалістці інституту землеустрою, а вона нам у відповідь: «Та хто його тепер перероробляти буде!», - зазначила землевпорядник сільради.
Поки грім не
прогримів
КП «Весна», що обслуговує мережу водопостачання у селі Новопрокопівка, і власник земельної ділянки, де розташова водонапірна башта з артезіанською свердловиною №4, знаходили спільну мову. Громадянин Ш. дорогу до башти не перекривав. І комунальники мали вільний доступ до комплексу №6, що забезпечував жителів села питною водою. І все було по-людськи, поки грім не прогримів серед ясного неба.
Справа в тому, що громадянин Ш. на підставі договору свою земельну ділянку ( з розташованою на ній артезіанською свердловиною, водонапірною баштою і насосною станцією, що використовується КП «Весна» для постачання води у Новопрокопівці) передав в оренду ТОВ «Агрофірма «Нива» з Пологівського району. Директор цієї агрофірми Василь Качан зареєстрованим 24.03. 2017 року листом на адресу директора КП «Весна» Новопрокопівської сільської ради Сергія Чугунова просив « у місячний строк звільнити самовільно захоплену земельну ділянку від об’єктів водопостачання або узгодити з ТОВ «Агрофірма Нива» умови відшкодування неодержаних товариством доходів та понесених збитків за час невикористаних з Вашої вини частини земельної ділянки.»
- Ми були обурені змістом листа, - розповів директор КП
«Весна» Сергій Чугунов. – Вищезгадана артезіанська свердловина №4 була
побудована колгоспом імені Ілліча ще в 1968 році, водонапірна башта та насосна
станція побудовані в 1990 році і
передані колгоспом на баланс Новопрокопівської сільської ради. На картах розпаювання
колгоспних земель земельна ділянка площею
Оскільки земельна ділянка зі свердловиною і водонапірною
баштою знаходиться у приватній власності і передана в оренду агрофірмі «Нива»,
ці два пункти припису Державної екологічної інспекції КП «Весна» виконати не в
змозі і змушене було припинити видобуток підземної води на артезіанській
свердловині №4.
- Зараз ми качаємо воду на село з нової артезіанської свердловини, але вона проблемна, там плавун. І не дай, Боже, що станеться, а статися може у будь-який момент, Новопрокопівка залишиться без води, - зазначив директор КП «Весна» Сергій Чугунов.
Як це в селі і без
води
Розказують жителі села Новопрокопівка.
Микола Івко, пенсіонер:
- Я все життя відпрацював у колгоспі імені Ілліча і знаю всі колгоспні свердловини ( нині діючі і ті, які вже затамповані), що використувалися господарством для водопостачання ферм, тракторних бригад і села. Артезіанська свердловина номер чотири була колгоспною і повинна разом із земельною ділянкою бути у громаді. Я вважаю, що земельна ділянка зі свердловиною №4 була прихватизована незаконно. Як так сталося, хто допустив цю прихватизацію, давайте розбиратися по-хорошому, не брати вила. Не можна допустити, щоб село залишилося без води..
Олександр Писаренко, депутат Токмацької міської ради:
- «Війна» з директором агрофірми «Нива» у нас на селі почалася декілька років тому, коли був оформлений договір оренди земельної ділянки, в межах якої розташована земля для обслуговування артезіанської свердловини №4, що перебуває у власності Новопрокопівської сільської ради. Я скільки спорився з Василем Качан, просив відповісти на запитання: « А ти як брав землю в оренду, що не бачив на ній водонапірну башту і цегляну будівлю? Невже ти не знав, що тут розташована свердловина, з якої качають питну воду для села? І не розумів, що взяв в оренду землю, що оформлена з порушенням?».
Через «війну» за земельну ділянку під свердловиною №4, на сьогодні у Новопрокопівці працює лише одна артезіанська свердловина. Питна вода на верхні вулиці села не завжди доходить, що викликає обурення односельців.
Під час передвиборної кампанії, коли я балотувався в
депутати Токмацької міської ради, люди, особливо похилого віку, зверталися до
мене з проханням вирішити проблему і зі спірною земельною ділянкою, і з
водопостачанням села. Тому, я як вже новообраний депутат буду порушувати цю
проблему у міській раді. Я вважаю, право власності на земельну ділянку площею
Ганна Соколовська, пенсіонерка:
- Ми за власні кошти у свій час побудували вуличний газопровід, а тепер платимо гроші за транспортування газу по наших трубах. За власні кошти ми, жителі вулиці Сільська, побудували водопровід, а тепер сидимо без води. Відколи через скандал за землю, відключили артезіанську свердловину №4, питна вода з нижньої свердловини в літній час до нас не доходить. Буває і зараз немає питної води. А як без неї на селі? У кого є транспорт, їдемо з бідонами до сусідів на нижні вулиці Новопрокопівки. Хто вручну тягне бідони на кучмовозках. Молоді, ті й дотягнуть у бідонах воду для пиття та для домашніх потреб, а як бути старикам? Ви подивіться, як за неближній світ ходить по воду наша сусідка, 84-річна Надія Іванівна Красно.
Такої галіматті з водопостачанням у нас у селі не було. Було, одна свердловина вийшла з ладу, качають воду з іншої. А зараз що? Вийде нижня свердловина з ладу, і все село залишиться без води. Куди це годиться! Кажуть, земля під артезіанською свердловиною №4 була приватизована помилково. То я вважаю, хто допустив цю помилку нехай і виправляє її. Скільки ж можна село через це колотити…
Помилку вправі
виправити суд
Новопрокопівська сільська рада, яка зареєструвала право
власності на артезіанську свердловину №4 та водонапірну башту, не може
здійснити під’їзд транспортними засобами до воданапірної башти, установити
огорожу, згідно чинного законодавства, з дотриманням санітарних і охоронних
норм. Тому звернулася 16.01. 2020 року до Токмацької райдержадміністрації з
клопотанням частково скасувати, зокрема,
розпорядження голови Токмацької районної держадміністрації від 15.07.
2002 року №186 на підставі якого
земельна ділянка
Токмацька РДА розглянула це клопотання і вважає його таким, що не підлягає задоволенню. Серед підстав у листі до Новопрокопівської сільської ради від 14.02.2020 року зазначено, що відповідно до норм чинного законодавства райдержадміністрація не вправі самостійно скасовувати власні розпорядження ( хоч вони були й з помилкою – прим.авт). Якщо це розпорядження суперечить Конституції України, законам та законодавчим актам України, воно може бути скасовано судом.
Тож Новопрокопівська сільська рада в межах строків позовної давності звернулася з позовною заявою до суду з проханням скасувати розпорядження голови Токмацької районної держадміністрації від 15.07. 2002 року №186 в частині земельної ділянки площею
Жителі села вірять, що врешті-решт суд своїм рішенням
виправить помилку, що земельний клаптик площею
Жителі Новопрокопівки сподіваються, що і керівник ТОВ «Агрофірма «Нива» не буде застосовувати незаконні прийоми і намагатися повернути дишло закону на свою сторону…
Людмила АРМАН,
Токмак - Новопрокопівка - Токмак