четвер, 25 березня 2021 р.

У Токмацькій громаді нависла загроза закриття шкіл і дитсадків через відсутність систем протипожежних сигналізацій

 Щоб цього не сталося, щоб  учні та вихованці громади не залишилися без закладів освіти, сьогодні, 25 березня на сесії Токмацької міської ради депутати прийняли  Звернення  до Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністра освіти і науки України,  депутатів Запорізької обласної ради щодо необхідності вирішення серйозної проблеми для великої кількості закладів освіти у відсутності сучасних працездатних систем пожежної сигналізації та блискавкозахистів  через Програму Президента України «Велике будівництво» або новостворену Програму «Система пожежної сигналізації у кожний заклад освіти».

У документі, який на сесії зачитала депутатка міської ради і директорка ЗЗСО №5 Тетяна Чорна говориться:




«Ми, депутати Токмацької міської ради, висловлюємо велику стурбованість щодо виконання заходів із забезпечення пожеж ної безпеки на об'єктах освіти з постійним або тимчасовим перебуванням дітей.

На виконання законів України «Про охорону праці», «Про пожежну безпеку», Правил пожежної безпеки для закладів освіти, установ і організацій системи освіти України, за діючими з 2015 року будівельними нормами, система пожежної сигналізації повинна бути в усіх закладах загальної середньої та дошкільної освіти. Облаштування системами пожежної сигналізації закладів  досить затратне та покладається на місцеві бюджети. 

У новоствореній Токмацькій міській територіальній громаді налічується 24 освітніх заклади. За попередніми розрахунками на виконання робіт з встановлення пожежних сигналізації в закладах освіти треба 19 млн. грн., на придбання засобів індивідуального захисту для працівників закладів освіти потрібно ще 1019700 грн. Слід зазначити, що питанням виконання заходів з забезпечення пожежної безпеки на об'єктах освіти з постійним або тимчасовим перебуванням дітей приділяється увага з боку органів місцевого самоврядування. Так, відділом освіти розроблено програму «Безпека життєдіяльності в закладах освіти», депутатами Токмацької міської ради щорічно виділяються кошти під реалізацію цієї програми. Поступово заклади освіти виконують заходи програми, зменшують кількість зауважень інспекторів під час перевірок і, фактично, наразі   залишилися невирішеними тільки питання, що потребують значних фінансових вкладень.             Останнім часом ситуація надзвичайно загострилася – інспектори Державної служби надзвичайних ситуацій масово подають позови до судів на закриття закладів освіти через відсутність систем протипожежних сигналізацій. Є загроза, що учні та вихованці громади залишаться без закладів освіти. З огляду на статус депресивної території, який має місто, вирішити проблему мільйонного фінансування громада самотужки не здатна. Освіта не може повноцінно реформуватися, оновлювати матеріально-технічну базу через спрямування фінансів виключно на виконання приписів.

 Вважаємо, що на сьогодні забезпечення закладів необхідними системами протипожежного захисту є одним з самих пріоритетних завдань, виконання якого слід домагатися усіма можливими способами та засобами впливу не тільки на рівні громади, а й на рівні держави.

Треба враховувати, що нові заклади освіти будуються з усіма необхідними системами пожежного захисту. Але більшість закладів освіти в нашій країні побудовано ще за радянських часів, тому, на жаль, у багатьох із них подібні системи відсутні.  Крім  встановлення систем протипожежної сигналізації необхідно врахувати її налаштування та забезпечити подальше обслуговування.

Розуміємо, що встановлення  систем пожежної сигналізації коштує чималих грошей, але, якщо йдеться про життя та здоров'я людей, ці витрати мають бути пріоритетними і без допомоги держави не обійтися. Звертаємося з проханням розглянути питання надання субвенції Токмацькій міській територіальній громаді на вирішення проблем забезпечення заходів протипожежної безпеки та зупинити закриття закладів освіти  через відсутність протипожежної сигналізації.

А також, вирішити серйозну проблему для великої кількості закладів освіти у відсутності сучасних працездатних систем пожежної сигналізації та блискавкозахистів  через Програму Президента України «Велике будівництво» або новостворену Програму «Система пожежної сигналізації у кожний заклад освіти», - говориться у зверненні.

При обговоренні документа депутатка міської ради Людмила Будовська просила пояснити: звідки взяла така велика ( майже 20 мільйонів гривень) вартість встановлення протипожежної сигналізації у школах громади.

На це секретар міської ради Віктор Загуменний пояснив, що згідно чинного законодавства проектувати  і встановлювати  протипожежну сигналізацію  у закладах освіти можуть лише ліцезійовані фірми.




У Запорізькій області таких фірм дві або три. Це вузький ринок, а тому діють ціни неринкові, неадекватні, - зазначив Віктор Андрійович.

У підтвердження своїх слів він навів такі цифри. Якщо у школі чи дитсадку встановлювати протипожежні датчики і сигналізацію силами токмацького «Редуту», то це б коштувало 200 тис. грн.. Ліцензійована фірма за таку ж саму роботу бере 2,5 мільйони гривень. У десять разів більше!

До того ж у Токмаку немає пульту, до якого вимагають підключення протипожежної сигналізації навчальних закладів Токмацької громади.

Якщо держава встановлює жорсткі вимоги щодо  протипожежної сигналізації, то хай і фінансує ці роботи, або відпускає це на вільний ринок, що буде значно дешевше і ми зможемо своїми силами  встановити протипожежні сигналізації, - резюмував виступ секретар міської ради Віктор Загуменний.

Депутати одностайно прийняли звернення і направили   рішення сесії до Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністра освіти і науки України,  депутатів Запорізької обласної ради.

Людмила АРМАН