пʼятниця, 16 квітня 2021 р.

Маєте борг за комуналку – знімуть гроші з банківського рахунку. Як нововведення вдарить по токмачанах

 В Україні удосконалено процедуру арешту банківських рахунків та списання коштів для сплати боргів. 




Наказом Міністерства юстиції українські банки отримали право автоматично списувати з рахунків громадян борги за комунальні послуги, повідомляє  depo.ua

Українці, за даними Держстату, заборгували 73 мільярди за комунальні послуги. І влада придумала, як це виправити - мінюст реалізував схему, за якою арешти банківських рахунків та списання з них коштів  громадян стануть справою кількох кліків мишкою. Тобто якщо ви заборгували  за комунальні послуги і не платите, а на рахунках у вас є кошти, їх тепер автоматично знімуть, щоб  покрити борги.

Систему відкатали на аліментщиках

Ще у 2018 році було здійснено законодавчий експеримент, коли щодо так званих аліментщиків - боржників зі сплати коштів на утримання власних дітей почали будувати систему примусового стягнення грошей. Це був фактично ковпак: аліментщик розчерком пера чиновника легко перетворювався на невиїзного з країни, його майно за спрощеною процедурою потрапляло під арешт, а всі кошти на будь-яких рахунках опинялись під контролем державних виконавців.

Задля аліментщиків навіть було створено автоматизовану систему списання боргів з банківських рахунків. І Верховна Рада погодила це відповідним законопроектом.

Суть системи полягає в тому, що шляхом електронного обміну державні та приватні виконавці мають можливість спілкуватись з державними та банківськими установами і за допомогою електронних протоколів давати вказівки про виявлення рахунків, їх арешти і списання. Систему відкатали. І вона працює практично без збоїв. 

Тепер всі боржники - і по комуналці, і по штрафам, і по кредитам, і по оренді, і по аліментам - урівняні у своїй вразливості перед виконавчою службою.

тепер дія автоматичної системи арешту рахунків розповюджується на всіх боржників, що потрапили до відповідного реєстру. І у жертви списання просто не буде можливості ані дізнатись про процес, ані якось оскаржити його. В кращому випадку вона по факту отримає смс від банку про зменшення коштів на рахунку. Або дізнається про це, коли спробує, наприклад, розрахуватись десь своєю порожньою карткою.

Від автосписання боргів постраждають і боржники, і банки

Експерти акцентують на кількох аспектах нової системи. З плюсів можно виділити те, що зникне паперова тяганина, а процеси перейдуть в онлайн і стануть більш ефекивними. Це дозволить вивільнити масу робочих рук - в тому числі в банківських установах.

В той же час поняття банківської таємниці після цього стає примарою. Та сама Автоматична система виконавчих проваджень, через яку відбуватиметься зв'язок виконавців з банками та арешт рахунків, є доступною для великої кількості людей. І легко можна уявити, як інформація про стан рахунків людини потрапляє до її конкурентів, заздрісників, ворогів. Або, навіть, стає інструментом шантажу з боку іноземних агентів впливу.

Також система відкриває шлях до іншого роду зловживань. Виконавці можуть просто забувати вказувати, що арештовувати та списувати кошти потрібно в межах розміру штрафу. І виявиться, що заблокованими через це будуть всі грошові активи людини. І можна лише уявити, які кола пекла їй доведеться пройти, аби зняти арешти.

І, нарешті, все це не відіб'ється позитивно на ставленні українців до банківської системи. Експерти говорять, що люди ще більше схилятимуться до того, щоби забирати гроші з банків і тримати їх у готівці. Або в криптовалюті. Клієнти кинуться достроково розривати депозити і перестануть користуватися електронними платежами. Значить економіка держави постраждає і ще більше піде в тінь.