пʼятниця, 4 жовтня 2019 р.

У Токмаку пришвартувалися ескадрені броненосці


- Кораблі-броненосці? У нас у Токмаку, де моря немає  і річка по коліна! Не може бути!-скажуть скептики.
А ми справді  у нашому місті побачили на власні очі історичні броненосці «Севастополь», «Пєрєсвєт» і «Генерал-армії Апраксін». 
Правда ці    кораблі – копії, точніше масштабовані моделі з паперу. А «гаванню» для них у ці дні  став Токмацький краєзнавчий музей, де учора відкрилась єдина не лише в Україні, а й у всьому СНД виставка  робіт паперового моделювання. 
В експозиції – паперові моделі кораблів, які брали участь у російсько-японській війні 1904 року. 





Паперова модель поморської ладді "Святитель Миколай". Яка тонка робота!

А також радянські літаки-винищувачі І-16 ( 1936 р), Як-7Б ( 1940 р)  та  американський Р-511 ( 1945 р.), важкі танки і легендарна «Катюша», вантажні автомобілі, що вражають своєю точністю.




Серед експонатів -- і культові споруди, і Камянець-Подільський замок, що  мають настільки реалістичний вигляд, що спершу не віриться, що всі ці дива зроблені із паперу. 
Всі моделі створені з чітко витриманими масштабами: кораблі - 1:200, літаки - 1:33, архітектура 1:400, наземна техніка – 1:25 та 1:33.
Як розповів директор Токмацького міського краєзнавчого музею Віктор Медведський, автор паперових моделей-копій та організатор виставки Михайло Орел, головний редактор журналу «Паперове моделювання»,  який проживає та творить у м. Херсоні. В своїй роботі він використовує лише папір, картон та клей. 
Вказані роботи потребують неабияких технічних знань, хисту та навичок моделювання.   Вони виконані бездоганно – відсутні сліди клею, всі деталі мають правильну форму. Виставка надзвичайно цікава, яскрава та пізнавальна. Автор присвятив понад 20 років свого життя виготовленню таких складних конструкцій  та мініатюрних деталей моделей-копій. Також автор пропонує переглянути спеціальні журнали для аматорів моделювання копій  різноманітної техніки та архітектури.   
У Токмаку  унікальна виставка паперового моделювання пробуде до 6 грудня. 
Михайло АРМАН,
фото автора