Сьогодні, 21 листопада православні відзначають велике церковне свято Собор Архистратига Михаїла, чий образ символізує вічну перемогу добра над темними силами та злом. У народному календарі дату назвали Михайлів день.
День Михайла: історія і значення свята
21 листопада православна церква відзначає одне з головних свят – собор архістратига Михайла та інших Небесних Сил безтілесних.
Згідно з церковними переказами, саме Михайло зміг перемогти диявола –
занепалого ангела з його підданими, і скинути їх з небес до пекла. З тих пір
архангел Михайло очолив святе ангельське воїнство, вірне Богові і стоїть на
сторожі закону Божого.
У народі архангел Михайло вважається головним борцем проти беззаконня і несправедливості серед людей. Також він стоїть на брамі раю, супроводжує душі померлих людей, і молить Бога про прощення грішників, що розкаялися.
Традиції свята
Наші предки рано-вранці 21 листопада обов'язково йшли на церковну святкову службу. Встановлювали свічки за упокій спочилих і за здоров'я всіх живих рідних.
Замовте також і послухайте молебень, який сьогодні читають про порятунок держави, про позбавлення від бід і нещасть, про одужання і зміцнення сил хворих.
Коли церковна служба закінчувалася, народ гуляв і веселився. Багаті бенкети тривали протягом тижня. Люди співали, танцювали, сміялися, гомоніли і неодмінно ходили у гості.
Часто 21 листопада випадає перший густий сніг, в народі тоді кажуть, що сам святий Михайло на білому коні по землі проїхав.
На Русі Михайлів день вважався завершенням весільного сезону.
Головні заборони
Сьогодні, за давньою традицією, обов'язково треба примиритися з усіма, з ким напружені стосунки, пробачити минулі кривди. Суворо забороняється в Михайлів день сваритися, скандалити та навіть підвищувати голос.
У святковий день святого Михайла у наших предків заборонялася важка фізична робота. Порушували заборону тільки заради благих справ. Люди вірили, що обов'язково покарання зазнає той, хто буде 21 листопада трудитися заради корисливої мети.
На Михайлів день заборонено:
Мити голову. Вважалося, що якщо помити голову, можна змити весь розум.
Рубати сокирою або різати, а то Михайло може образитися і покарати.
Переслідувати корисливі цілі і робити щось тільки заради своєї вигоди.
Відмовляти в допомозі тим, хто її потребує.
Сваритися чи сперечатися. Адже вважається, що Михайлів день - найкращий час для
примирень.