понеділок, 24 лютого 2020 р.

Токмацька порадниця. Звичаї та традиції кожного дня Масляного тижня, що розпочався


Масляна  - одне з найдавніших свят, що  прийшло до нас ще з часів Київської Русі. У цьому році тиждень Масляної  розпочався 24 лютого і триватиме до 1 березня. Після цього почнеться Великий піст.
В цій публікації «Токмацька порадниця» розповість про те, які існують традиції і звичаї, пов'язані з цим світлим і дуже давнім святом.
Історія Масляної
У дохристиянську пору святкування Масляної  було приурочено до весняного рівнодення, яке у ряді народів, що використовують сонячний календар, також було початком нового року. Нинішню назву свято отримало після прийняття християнства на Русі. Православна Церква намагалася скасувати всі нагадування про язичництво. Тому з XVI століття на Русі ввели церковне свято Сирна седмиця, або М'ясопуст, яке передує Великому посту. У цей час потрібно було, поступово відмовляючись від спокус, підготувати свою душу і тіло до покаяння, пробачивши образи і примирившись з рідними і близькими. В останній тиждень перед постом не можна вживати м'ясо, проте дозволяється їсти рибу і продукти з молока. Тому в народі Сирна седмиця отримала назву Масляна.
Традиції на Масляну
Масляна - стародавнє слов'янське свято. В цей час всі проводжають зиму і готуються до швидкого приходу весни і тепла. Проводжаючи зиму, слов'яни влаштовували гучні гуляння. Проводилися кулачні бої, діти каталися на санках, конях. Всі разом співали масляні пісні, колядки, частівки. Одним словом, веселилися, як могли і хотіли.




Головний символ свята — млинці, що символізують сонце. Також  печуть оладки, пироги, сирники, пончики і булочки.
Крім млинців головними атрибутами свята є народні забави і опудало Масляної.
Звичаї і ритуали Масляної
Про те, що на Масляну потрібно їсти млинці, знає кожен. Однак існує ще кілька звичаїв. Так, наприклад, на свята було прийнято дарувати подарунки. Та не прості, а з сенсом. Найчастіше в дар приносили посуд. Бажано - срібний.
За традицією, Масляний тиждень починається з понеділка і закінчується у неділю феєричним спалюванням опудала. Кожен день цього свята унікальний і наповнений глибоким змістом. У кожного з них своя назва і ритуали, які неодмінно потрібно було виконувати.
Понеділок - зустріч. У цей день закінчували підготовку розваг, ходили по гостях і випікали перший святковий млинець. Його традиційно віддавали біднякам - за поминання душ покійних.
Вівторок - загравання або, по-простому, сватання: в селі в цей день влаштовували оглядини. Час обрано неспроста - у Великий піст весілля грати було не можна. Тому молодь знайомилася під час Масляного тижня з далекосяжними цілями.
Середа - ласунка. В масляну середу матір дружини пече млинці і пригощає ними зятя. Вважається, що чим багатший її стіл, тим більше теща благоволила до чоловіка своєї дочки. Саме від традицій цього дня виник крилатий вислів «до тещі на млинці».
Четвер - розгул. У четвер з розмахом починалася Широка Масниця. І, звичайно ж, жодний святковий тиждень не проходив без ігор: хороводи, пісні всім двором, катання з гірки, стрибки через багаття, кулачні бої, все це в супроводі пісень і танців.
П'ятниця - тещині вечірки. У цей день, навпаки, мати дочки сама навідується в будинок до зятя, і той так само повинен нагодувати її символом Масниці. Причому приходить теща не одна, а з  подружками, щоб похвалитися перед ними, яку повагу їй надає зять.
Субота - зовицині посиденьки. У передостанній день Масляного тижня молоді невістки запрошували до себе в гості родичів чоловіка, в першу чергу, зовиць.
Неділя - проводи. Народ починав підготовку до Великого посту. Просили вибачення у близьких, поминали померлих. Всю їжу доїдали, а що залишалося - спалювали. Ретельно мили посуд, а потім йшли в лазню.
Урочисте спалювання Марени
В останній день святкового тижня за традицією спалювали Марену - опудало Масляної, яке всі 7 днів тижня носили на жердині по селу або місту. У древніх слов'ян Масляна вважалася святом в честь Марени, язичницької богині. Марена уособлює процес як вмирання, так і відродження. У неї дві особи. Взимку, під час «смерті» природи, - це байдужа холодна чаклунка. Навесні і влітку - дівчина-красуня, повна життя. Опудало Масляної уособлювало Марену. 

Спалюючи її, народ знищував тільки її зимову іпостась і просив повернутися в новому образі, принести радість, достаток, урожай!
Попіл від опудала розвіювали по окрузі над полями, щоб він задобрив і удобрив землю, і  щоб прийдешній рік був врожайним.
Відео і фоторепортаж про святкування Масляної у Токмаку у 2019 році дивіться,  будь ласка, за цим посиланням

Шановні токмачани та гості нашого міста.
1 березня запрошуємо вас на свято «Токмацька Масляна», що відбудеться об 11.00 на площі міського Будинку культури.