понеділок, 31 серпня 2020 р.

Пам`ять серця. Олександр Шелепаєв – його ім`я лишається із нами


Шість  років тому, 31 серпня  2014-го,  під час бойових дій в зоні антитерористичної операції під Дебальцево загинув наш земляк, житель села Благодатне  Олександр Шелепаєв.
Олександр Шелепаєв народився у Токмаку 23 лютого - у День Захисника Вітчизни, тому невипадково його життєвої місією став захист рідної землі. Після закінчення Токмацької ЗОШ №6 і Молочанського професійно-технічного училища, у  19 років наш земляк вибрав для себе непростий шлях служіння Батьківщині і став солдатом-контрактником.

З 2011 року він служив у навчальному центрі сухопутних військ в смт Десна. Коли на сході нашої країни спалахнули трагічні події, що загрожували суверенітету і цілісності України, Олександр не міг залишатися байдужим і стояти осторонь. 29 серпня 2014 року він відбув в зону проведення антитерористичної операції. А вже 31 серпня на блокпосту під Дебальцеве він  разом зі своїми побратимами потрапив під потужний мінометний обстріл терористів і загинув на полі бою, як справжній солдат і патріот. Йому було всього 23.
Рідні та сусіди, та що там - вся Токмаччини сприйняли страшну звістку про загибель Олександра Шелепаева з великим болем і скорботою. Попрощатися з ним прийшли мало не всі жителі сіл Чапаєвка і Виноградне, приїхали однокласники з Токмака і Молочанська, директор і вчителі ЗОШ №6, викладачі Молочанського професійного аграрного ліцею, товариші і знайомі, керівники району, військовий комісар Вадим Вітер, бойові побратими з автомобільної роти.
Під плач батьків і рідних, труну з тілом загиблого солдата пронесли від рідної домівки до сільського кладовища.
Після траурного мітингу та панахиди, яку відслужив настоятель Свято-Нікольського храму отець Геннадій, загиблого воїна-контрактника Олександра Шелепаева поховали з військовими почестями.
Указом Президента України № 838 від 31 жовтня 2014 року «за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі» Олександр Шелепаєв нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно). На його честь відкриті меморіальні дошки в школі №6 та Молочанському центрі профтехосвіти, названо вулицю у Токмаку.

Пам'ять про Олександра Шелепаєва зберігається в серцях тих, хто його знав, з ким він служив і воював. Пам'ять про батька зберігає і його син – Олександр Шелепаєв, який у минулому році був удостоєний честі  в День Державного прапора України разом з ветеранами АТО підняти синьо-жовтий прапор на флагштоці головної площі Токмака.
Людмила АРМАН


субота, 29 серпня 2020 р.

Коронавірус у Токмаку. Плюс ще один новий випадок захворювання.


Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції COVID-19 на 29.08.2020 року в Запорізькій області
Як повідомив Запорізький обласний лабораторний центр, за останню добу в області зареєстровано 33 нових випадків захворювання на COVID-19 (м.Запоріжжя - 7,  м.Мелітополь –14, м.Енергодар – 2, Оріхівський – 1, Якимісвький р-н – 1, Пологівський р-н –3, Токмак – 1, Гуляйпільский р-н – 1, Запорізькій р-н – 1, Новомиколаївський р-н– 1, Приазовський р-н - 1 ). 
Одужало за добу 45 осіб. Летальних випадків за добу не зареєстровано.
Всього станом на 29.08.2020 в області зареєстровано 1520 лабораторно підтверджених випадків, в т.ч. 125 – серед дітей та 175 – серед медичних працівників.
В розрізі адміністративних територій області:
м. Запоріжжя – 882, м. Бердянськ – 158, м. Мелітополь – 140, м. Енергодар – 58,  Токмак і Токмацький район – 27,  Мелітопольський р-н –18, Запорізький – 49, Оріхівський – 31, Пологівський - 67, Новомиколаївський р-н – 7, К-Дніпровський - 2, Василівський – 10, Якимівський – 20, Більмацький р-н - 4, Михайлівський – 8, Розівський р-н – 3, Вільнянський – 10, Гуляйпільський - 3, Бердянський – 10, Приазовський - 7, В-Білозірський р-н – 1, Чернігівський р-н – 5, Веселівський р-н – 1.
Найбільша кількість захворілих інфікувалась внаслідок контакту із лабораторно підтвердженим випадком – 886 осіб; 64 захворілих прибули із-за кордону; джерело інфекції по 590 хворим не встановлено.

Смачна субота. Страви Горіхового Спасу

Сьогодні Горіховий, або як його ще називають, Хлібний Спас.

В цей день за традицією господині печуть не тільки хліб, але і різні борошняні вироби, в які  додають гриби, родзинки, мак і, звичайно ж, горіхи. Долучіться до цих традицій і Ви та приготуйте горіховий хліб, цілющу горіхову настоянку і горіховий мікс по рецептах, які ми для вас підібрали.     
Горіховий хліб
Інгредієнти:
молоко – 420 мл;
сухі дріжджі – 15 г;
сіль – 2 ч. л.;
оливкова олія – 40 мл;
пшеничне борошно – 500 г;
ріпчаста цибуля – 100 г;
волоський горіх – 60 г.
Спосіб приготування:
Молоко злегка нагріти, розчинити у ньому дріжджі.
До суміші додати сіль, оливкову олію, половину борошна і замісити тісто. Решту борошно додавати поступово, поки тісто не стане відлипати від рук. У глибокій ємності залишити накритим тісто в теплому місці на 1,5 год – воно має збільшитися удвічі.
У сковороду налити оливкову олію, цибулю порізати досить крупно і підсмажити її до прозорості, посолити і поперчити.
Деко вистелити пергаментом, розкласти горіхи і поставити в попередньо розігріту духовку на 10 хвилин.
Коли тісто підійде, помістити в нього горіхи і цибулю.
Пергамент змастити маслом, покласти хліб, кухонними ножицями зробити зверху хліба надрізи у формі зигзагу.
Накрити хліб рушником і дати постояти ще 40-50 хвилин. Змастити зверху молоком.
Нагріти духовку до 190 градусів і випікати 45-50 хвилин, поки не підрум’яниться.

Горіхова настоянка
Інгредієнти:
волоські горіхи – 30-40 шт.;
горілка – 1 л.
Спосіб приготування:
Візьміть скляну банку об’ємом 3 літри, промийте її і просушіть.
Горіхи добре промийте, розріжте на четвертинки (невеликі плоди навпіл), покладіть у ємність.
Залийте горілкою, щільно закупорте пластиковою кришкою, приберіть у прохолодне приміщення на 24 дні.
Вважається, що така настоянка має лікувальні властивості (компреси та втирання для усунення больових відчуттів: суглоби, синці, випадіння волосся, простуда і т. п.). Для народного медичного засобу, вважається, що краще використовувати ще зелені горіхи.

Горіхове асорті з медом
Інгредієнти:
кеш’ю – 50 г;
мигдаль – 50 г;
фундук – 50 г;
волоські горіхи – 50 г;
кедрові горіхи – 50 г;
мед – 250 г.
Спосіб приготування:
Мікс із різних горіхів (волоські, кедрові, фундук, мигдаль, кеш'ю) попередньо промити й обсмажити в духовці.
Викласти їх у банку та залити ароматним медом.
Вважається, що така суміш також є корисною для здоров'я, зміцнює імунітет та заряджає організм енергією. Крім того, таке асорті може чудово слугувати начинкою для домашньої пахлави чи пирогів.

Сьогодні Горіховий, Хлібний Спас. Що святити у церкві і чого категорично не можна робити


29 серпня, православні християни відзначають Третій, або Горіховий Спас.

Він присвячений спогаду перенесення зі стародавнього турецького міста Едеси до Константинополя нерукотворного образу Ісуса Христа.
У народі цей день прозвали Горіховим Спасом. 
Він символізує закінчення теплого літа та настання холодної осені. Свято назвали так, бо у цей час достигали лісові горіхи, і можна було їх заготовляти й освячувати в церкві. Прості люди робили на свято з горіха банні віники. Такий віник вважали особливим і здатним вилікувати будь-які недуги.
В кінці серпня прийнято було перший раз випікати хліб з нового врожаю – зібраного тільки в цьому році: Третій Спас хліба припас, так говорили в народі. У цей день обов’язково потрібно поїсти свіжого хліба. І молитвою подякувати Небеса за хліб на столі.
ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ В ЦЕЙ ДЕНЬ
Лихословити і сваритися, бо весь негатив може повернутися до кривдника.
Відмовлятися від роботи, оскільки Горіховий Спас – час збору врожаю.
Ходити в ліс без оберега, адже цього дня там можна зустріти нечисту силу.
Відмовляти у допомозі нужденним та мандрівникам.
ЩО СВЯТИТИ В ЦЕРКВІ
горіхи;
горіховий хліб (та інша випічка з горіхами: кекси, штруделі чи печиво);
горіхові настоянки;
горіхове асорті з медом.
Оскільки напередодні, 28 серпня закінчився Успенський піст, на Спаса вже можна вживати м'ясо, рибу та молочні продукти. Тому на столі доречними будуть ще й ці страви.
ГОЛОВНІ ПРИКМЕТИ ГОРІХОВОГО СПАСУ
Якщо журавлі потягнулися на південь, значить, зима буде ранньою.
Спека, що почалася в цей день, свідчить що в другій половині вересня буде холодно і дощитиме.
Гарна погода – запасів вистачить на всю зиму, оскільки вона буде короткою.
Багато горіхів на Спас – через рік запасешся хліба про запас.
Коли гарний Третій Спас – взимку буде квас.
До Петрового дня зорати, до Іллі боронити, до Спаса посіяти.
Перший Спас – на воді стоять, Другий Спас – яблука їдять, Третій Спас – на горі полотна продають.
Третій Спас хліба запас.


пʼятниця, 28 серпня 2020 р.

Коронавірус у Токмаку. Кількість хворих на COVID-19 знову збільшилася


Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції COVID-19 на 28.08.2020 року в Запорізькій області
Як повідомив Запорізький обласний лабораторний центр, за останню добу в області зареєстровано 33 нових випадки захворювання на COVID-19 (м.Запоріжжя - 13,  м.Мелітополь – 4, м.Енергодар – 2, Оріхівський – 1, Якимівський р-н – 4, Пологівський р-н –8, Токмак – 1). 

З початку пандемії  в області зареєстровано 1487 лабораторно підтверджених випадків, в т.ч. 124 – серед дітей та 172 – серед медичних працівників.
В розрізі адміністративних територій області:
м. Запоріжжя – 875, м. Бердянськ – 158, м. Мелітополь – 126, м. Енергодар – 56,  Токмацький р-н – 26,  Мелітопольський р-н –18, Запорізький – 48, Оріхівський – 30, Пологівський - 64, Новомиколаївський р-н – 6, К-Дніпровський - 2, Василівський – 10, Якимівський – 19, Більмацький р-н - 4, Михайлівський – 8, Розівський р-н – 3, Вільнянський – 10, Гуляйпільський - 2, Бердянський – 10, Приазовський - 6, В-Білозірський р-н – 1, Чернігівський р-н – 5, Веселівський р-н – 1.
Найбільша кількість захворілих інфікувалась внаслідок контакту із лабораторно підтвердженим випадком – 853 осіб; 64 захворілих прибули із-за кордону; джерело інфекції по 570 хворим не встановлено.

Про сина-школяра загиблого захисника Вітчизни не забули

Напередодні нового навчального року першокласники – діти із багатодітних родин і родин учасників АТО – отримали від міської влади у подарунок портфелі.
На цій  церемонії був присутній і Саша Шелепаєв - син загиблого в АТО захисника Вітчизни Олександра Шелепаєва.
Саша сьогодні поїде на відпочинок до дитячого оздоровчого табору. І щоб йому там краще відпочивалось міський голова Токмака Ігор Котелевський, начальник Управління соціального захисту населення Ігор Мащенко і військовий комісар Вадим Вітер вручили хлопчику конверт з грошовою допомогою.

- Пам'ять про нашого земляка, який загинув на Донбасі за незалежність і територіальну цілісність України, Олександра Шелепаєва зберігатиметься  в наших серцях і тих, хто його знав, з ким він служив і воював. Пам'ять про загиблого батька зберігає і його син – Олександр Шелепаєв, допомагати якому ми вважаємо своїм обов’язком, - зазначив ветеран війни в Афганістані Ігор Мащенко, пригортаючи до себе Сашу Шелепаєва.
Довідково. Шість  років тому, 31 серпня  2014-го,  під час бойових дій в зоні антитерористичної операції під Дебальцево загинув наш земляк, житель села Благодатне Олександр Шелепаєв.
Олександр Шелепаєв народився у Токмаку 23 лютого - у День Захисника Вітчизни, тому невипадково його життєвої місією став захист рідної землі. Після закінчення Токмацької ЗОШ №6 і Молочанського професійно-технічного училища, у  19 років наш земляк вибрав для себе непростий шлях служіння Батьківщині і став солдатом-контрактником.

З 2011 року він служив у навчальному центрі сухопутних військ в смт Десна. Коли на сході нашої країни спалахнули трагічні події, що загрожували суверенітету і цілісності України, Олександр не міг залишатися байдужим і стояти осторонь. 29 серпня 2014 року він відбув в зону проведення антитерористичної операції. А вже 31 серпня на блокпосту під Дебальцеве він  разом зі своїми побратимами потрапив під потужний мінометний обстріл терористів і загинув на полі бою, як справжній солдат і патріот. Йому було всього 23.
Людмила АРМАН


Сьогодні у Токмаку храмове свято - Успіння Пресвятої Богородиці. Традиції і заборони свята


Сьогодні , 28 серпня, весь православний світ відзначає одне з головних, двунадесятих свят Успіння Пресвятої Богородиці. Для Токмацького Свято-Успенського собору  – це ще й храмове свято.

Успіння Матері Пресвятої Богородиці означає завершення Її земного життя і піднесення на небеса до Її Сина і нашого Господа. Залишаючи цей світ і підносячись до Господа, Богородиця обіцяла навіть після своєї смерті підтримувати віруючих і підносити молитви за них Богові.
Ікона «Успіння Пресвятої Богородиці» вважається дуже сильною і однією з найчудотворніших.

Молячись перед іконою Успіння, Діву Марію просять про захист дітей та дорослих від хвороб і пристріту, про допомогу в прийнятті правильного рішення, у складних проблемних питаннях.
Крім того саме ця ікона Успіння Пресвятої Богородиці допомагає гідно пройти свій земний шлях і подолати страх перед смертю.
Успіння Пресвятої Богородиці: традиції
У цей день наші пращури обов’язково ходили до церкви, святили насіння і колосся. Також люди починали робити заготівки на зиму.
Часто в цей день збиралися на святковий обід, пекли пироги.
Після Успіння приходить пора весіль, тому юнаки намагалися до 28 серпня встигнути посвататися до дівчат, оскільки це була остання можливість в цьому році попросити їх руки і серця. Незаміжні дівчата, в свою чергу, обирали собі нареченого, інакше до наступної весни їм заміж не вийти.
Успіння Пресвятої Богородиці: що не можна робити
На Успіння не можна працювати в городі або в будинку;
Не можна в цей день брати в руки колючі і ріжучі предмети, а також варити їжу. Ножем користуватися не можна — навіть хліб ламають руками;
Небажано в цей день розводити вогонь, щоб не привертати різні напасті в будинок;
На Успіння не можна ходити босоніж — можна босими ногами зібрати всі хвороби;
Не можна сваритися з рідними і близькими;
Молодим дівчатам 28 серпня не можна стригти волосся і викидати його;
Не можна одягати старе або незручне взуття.


четвер, 27 серпня 2020 р.

Першокласники із багатодітних родин і родин учасників АТО отримали у подарунок портфелі


Напередодні нового навчального року благодійний захід для першокласників проводився за ініціативи   начальника  Управління соціального захисту населення Ігоря Мащенка та міського голови Токмака  Ігоря Котелевського. 
– Враховуючи ситуацію з коронавірусом, нинішній рік важкий, але я сподіваюся, що все наладиться. Першого вересня школярі сядуть за парти. Ми всі хочемо, щоб діти справдили наші надії, щоб росли щасливими і найголовніше здоровими. Бажаю школярам  успіхів у навчанні, а батькам – терпіння,  – сказав  міський голова Ігор Котелевський.
 Він   разом з Ігорем Мащенком вручив ранці хлопчикам і дівчаткам із багатодітних родин і родин учасників АТО, які підуть перший раз у перший клас.

Подарункові ранці отримали Аліса Душкіна, Софія Кошель, Єгор Кудлай, Даша Панфьонова і її братик Іван, Валерія Мудрецова, Глєб Білогур, Софія Мицак.





За першокласницю Софію Мицак портфель отримав її тато, учасник АТО Юрій Мицак


- У нинішній час зібрати першокласника до школи коштує  дорого. У мене четверо дітей і для нашої багатодітної родини – це вчотири  дорога. Тому я хочу висловити вдячність владі нашого міста за такі прекрасні подарунки для наших дітей-першокласників,- сказала Ірина Кудлай, чий син Єгор піде до школи у перший клас з подарунковим ранцем.
Людмила АРМАН,
Михайло АРМАН, фото

Все буде молодь. Молоді Токмака про соціальне підприємництво


У  дитячій  бібліотеці нашого міста для членів і членкинь Молодіжної ради Токмака пройшов тренінг, організований радницею міського голови та соорганізаторкою  Платформи Суспільної Взаємодії Наталією Криворучко.
Соціальне підприємництво це діяльність, що  спрямована на суттєві та позитивні зміни у суспільстві, а також вимагає чітких вимог. Наприклад, підприємець повинен офіційно задекларувати який відсоток від усього прибутку йде на благодійні проєкти.
У ході тренінгу була розглянута карта світу соціального підприємництва, де Україна, на жаль,  не займає провідного місця.
 - В нашій країні непроста ситуація з розвитком соціального підприємництва, пов’язана перш за все з відсутністю законодавчо закріпленого визначення соціального підприємництва, а також державної політики у цій сфері. Але будемо сподіватися, що в найближчі роки ситуація в цій сфері зміниться на краще,  – розповіла присутнім Наталія Криворучко.


Під кінець тренінгу учасники заходу були ознайомлені з найбільш відомими в нашій країні соціальними підприємцями. Серед таких підприємств заснована в місті Львів пекарня «Горіховий дім» допомагає жінкам,  які постраждали від домашнього насильства. Піцерія «Pizza Veterano» у Києві допомагає ветеранам АТО, Urban Space 100 та інші.
Михайло АРМАН,
Журналіст, член Молодіжна рада Токмака


Премії міського голови – найкращим юним шахістам Токмака


У міському шаховому клубі, з нагоди Дня Незалежності та Дня Державного прапора відбувся дитячий сімейний шаховий турнір.
Також відбулося вітання випускників клубу й урочисте вручення найкращим учням нагород.
Привітали шахістів головний тренер клубу Олексій Дружинець та секретар Токмацької міської ради Олександр Чуб.

У вітальному слові до учасників заходу Олександр Чуб повідомив, що на сесії міської ради ради депутатський корпус підтримав ініціативу міського голови Ігоря Котелевського й виділив кошти на придбання меблів для шахового клубу.
Також за високі досягнення у шахах найкращим юним шахістам вручили премії міського голови Токмака Ігоря Котелевського.  
 Пресслужба виконкому Токмацької міської ради


Біля села Покровське Токмацького району зберігався небезпечний арсенал


Піротехніки ДСНС на території Токмацького району знешкодили 29 вибухонебезпечних предметів часів Другої світової війни.
Фото ілюстративне з інтернету
26 серпня групою розмінування АРЗ СП м. Запоріжжя вилучено та знешкоджено 21 артснаряд калібру 76 мм, 3 артснаряда калібру 45 мм та 5 мінометних мін калібру 50 мм , що виявили місцеві мешканці на берегу річки Чунгул у селі Покровське у Токмацькому районі.
Роботи продовжувалися і сьогодні,  27 серпня, повідомили у ГУ ДСНС у Запорізькій області 

Нагороди чоловікам Токмака – переможцям міського конкурсу «Батько року»


Сьогодні міський голова Токмака Ігор Котелевський і начальник Управління соціального захисту населення Ігор Мащенко вручили відзнаки переможцям традиційного міського конкурсу «Батько року».

Цей конкурс проводиться вже четвертий рік поспіль серед чоловіків , які своєю діяльністю зробили значний внесок у розвиток державотворення, економіки, освіти, охорони здоров`я, культури та спорту, є лідерами в різних галузях, здійснюють вплив на громадське життя нашого міста і при цьому є прекрасними сім’янинами і батьками.
Міський голова Ігор Котелевський привітав чоловіків Токмака з перемогою у конкурсі і разом з начальником Управління соціального захисту населення Ігорем Мащенком вручили Грамоти і подарунки переможцям  у номінаціях:
Віталій Шкуропат -   «Батько – працівник культури та мистецтва»


Антон Бойчук – «Батько – рятівник»
Володимир Бобир – «Батько – працівник освіти і науки»
Віталій Лалабеков – «Батько – громадський діяч»

Віктор Грицун – «Батько – військовослужбовець, працівникЗбройних Сил України»
Олександ Зайцев – «Батько – працівник органів місцевого самоврядування»


Сергій Бєліков - «Батько – працівник органів місцевого самоврядування»
Артем Передерєєв – «Батько – працівник сфери соцзахисту населення»


Володимир Тумановський – «Батько – спортсмен»
Валентин Кібовський – «Батько – працівник  охорони здоров`я».
Михайло АРМАН,
Фото автора


Токмачанин Віталій Шкуропат – переможець міського і обласного конкурсів «Батько року»


Сьогодні міський голова Токмака Ігор Котелевський і начальник Управління соціального захисту населення Ігор Мащенко вручили відзнаки переможцям традиційного міського конкурсу «Батько року».
В номінації  «Батько – працівник культури та мистецтва» переможцем став Віталій Шкуропат, керівник Народного хору української пісні «Таврійські зорі», хормейстер міського Будинку культури. 

Віталій Васильович також став переможцем обласного конкурсу «Батько року».  В номінації  «Батько – працівник культури та мистецтва»  серед 7 учасників конкурсна комісія обрала переможцем саме його. І невипадково. Віталій Шкуропат до 1999 року очолював міський Будинок культури, відкрив шлях до музики і пісні багатьом талановитим співакам нашого міста. Він є  беззмінним керівником Народного хору української пісні «Таврійські зорі». А ще він батько двох талановитих дітей.
Міський голова Токмака Ігор Котелевський і начальник Управління соціального захисту населення Ігор Мащенко привітали Віталія Васильовича  з перемогами у міському і обласному конкурсах «батько року» і вручили йому Грамоту і подарунок.
Михайло АРМАН,
Фото автора

КАРАНТИН В УКРАЇНІ НЕ ЛИШЕ ПОДОВЖИЛИ, А Й ПОСИЛИЛИ: ЩО У ТОКМАКУ ПІД ЗАБОРОНОЮ


Кабінет міністрів на засіданні 26 серпня подовжив дію адаптивного карантину в Україні до 1 листопада. Крім цього уряд через різке збільшення кількості інфікованих ухвалив рішення посилити обмежувальні заходи та подовжив до кінця жовтня режим надзвичайної ситуації.

На всій території України заборонено:
діяльність нічних клубів, дискотек та інших розважальних закладів, де "абсолютно не дотримуються карантинних умов і карантинних вимог";
діяльність закладів громадського харчування з організацією дозвілля;
роботу після 24:00 та до 7:00 ресторанів, кафе, барів, їдалень, кафетеріїв, крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винесення;
проведення концертів, крім тих, які влаштовуються закладами культури і для яких концертна діяльність є основним видом діяльності упродовж останнього року.
Окрім цього, на час дії карантину Україна від 00:00 29 серпня закриває кордони для іноземців до кінця вересня (до 00:00 28 вересня). Заборона не торкнеться, зокрема тих, хто прямує транзитом, учнів/студентів та тих, хто їде на лікування.
В'їзд не забороняється людям, які:
прямують на територію України транзитом та мають документи, що підтверджують виїзд протягом двох діб
навчаються у навчальних закладах України;
проходять військову службу у ЗСУ;
постійно проживають на території України і мають відповідну посвідку;
визнані біженцями або особами, які потребують додаткового захисту;
є працівниками диппредставництв та консульських установ іноземних держав, представниками офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членами їхніх сімей або прибувають за запрошенням МЗС України;
є водіями та/або членами екіпажу вантажних транспортних засобів, автобусів, що здійснюють регулярне перевезення, членами екіпажу повітряних, морських та річкових суден, членами поїзних та локомотивних бригад;
є інструкторами збройних сил держав-членів НАТО та держав-учасниць програми НАТО "Партнерство заради миру", які беруть участь у заходах з підготовки підрозділів ЗСУ або прибувають за запрошенням Міністерства оборони України;
є діячами культури, що прибувають за запрошенням закладу культури разом із супровідниками;
прибувають для участі у офіційних спортивних змаганнях, що проходять на території України, та супровідниками;
є особами, що здійснюють перевезення гомеопатичних стовбурових клітин для трансплантації, прибувають на лікування у заклади охорони здоров'я України. 
Також Кабмін надав доступ органам місцевого самоврядування до даних електронного сервісу «Дій вдома» - єдиного державного порталу електронних послуг з метою здійснення поточного контролю осіб, які підлягають самоізоляції чи обсервації, а також осіб, які порушили правила карантину.

Токмацьким нумізматам у подарунок. НАЦБАНК ВИПУСТИВ ДВІ ПАМ'ЯТНІ МОНЕТИ



Перша монета номіналом в 10 гривень вийшла 26 серпня, повідомляється на сайті НБУ. 
Монета випускається мільйонним тиражем і її дизайн присвячений увічненню героїзму і вшануванню пам’яті військовослужбовців та учасників добровольчих формувань, які віддали життя в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. 
На аверсі монети розміщено: напис УКРАЇНА (угорі півколом), малий Державний Герб України (під написом), по обидва боки від герба рік карбування – 2020, нижче ліворуч – номінал 10 ГРИВЕНЬ. 
У центрі зображено алегоричну композицію – поле соняшників, що здавна вважаються одним із символів української землі, уособлюють собою тепло, радість, життя; саме соняшники стали своєрідними оберегами та зберегли життя багатьом нашим воїнам під час запеклих боїв на сході України; праворуч на полі, як поранений воїн, – великий соняшник із перебитим стеблом. Логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України розміщено внизу.
На реверсі монети зображено велику квітку соняшника, що символізує Україну: унизу пелюстка-сльоза з тамгою – Крим, праворуч дві зігнуті пелюстки – Донецька і Луганська області; написи: 29.08. (праворуч); по колу: ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ (угорі), ПОЛЕГЛИХ ЗАХИСНИКІВ УКРАЇНИ (унизу).
А 27 серпня вийде у світ 5-гривнева монета із серії «Стародавні міста України». Вона присвячена 700-річчю першої писемної згадки міста Лохвиця, розташованому в Полтавській області на річці Лохвиці. У середині ХVІІ ст. місто одержало магдебурзьке право і герб. Під час національно-визвольної боротьби українського народу лохвицька козацька сотня у складі війська Б. Хмельницького брала участь у багатьох битвах.


середа, 26 серпня 2020 р.

Історику-краєзнавцю Олександру Лінчуку вручені Подяки посла України в Польщі та Об`єднання Українців у Польщі


Як ми повідомляли, 25 серпня у Токмаку на стіні міського краєзнавчого музею відкрито меморіальну дошку  на честь нашого земляка, генерал-хорунжого Армії УНР Марка Безручка.
100 років тому, у серпні 1920 року  під командуванням  нашого земляка союзні українсько-польські війська розгромили першу кінну армію Будьонного. І зупинили більшовицьку навалу на Польщу і країни Західної Європи.
Уроженець Токмака Марко Безручко воював за незалежність України, тому комуністична ідеологія начепила на нього  ярлик ворога-націоналіста, і  це ім’я було десятиліттями маловідоме навіть у нашому місті, на батьківщині героя.
Про це ми писали тут 
Першим, хто уже в незалежній Україні відкрив ім`я Марка Безручка своїм землякам став історик-краєзнавець, токмачанин Олександр Лінчук. В одиночку, упродовж 20 років він вивчав життя та діяльність нашого земляка, генерала-хорунжого Армії УНР  Марка Безручка, листувався з його родичами, організовував науково-практичні конференції, друкував про Марка Даниловича нариси в газеті «Таврія», перевидав книгу  «Оборона Замостя», що ще в  далекому 1956 році вийшла з друку в Канаді.
За ініціативи Олександра Лінчука  25 серпня на вході до  міського краєзнавчого музею відкрито меморіальну дошку  на честь нашого земляка, генерал-хорунжого Армії УНР Марка Безручка.
Про це ми писали тут 
Під час  урочистостей  з цієї нагоди внучатий племінник героя  Анатолій Безручко висловив щиру вдячність на адресу Олександра Лінчука за те, що своєю копіткою працею повернув із забуття ім`я Марка Безручка. Нашого земляка, видатної історичної постаті, яка сьогодні єднає український і польський народи.





Анатолій Безручко вручив Олександру Лінчуку Подяку за підписом голови Об`єднання Українців у Польщі Петра Тими та Лист Пошани посла України в Республіці  Польща Андрія Дещиці.
Михайло АРМАН,
Фото автора

У токмацькій родині День Незалежності України стало подвійним святом


У святковий День незалежності України у жительки  Токмака – Олени Гадлевської  народилася дівчинка. Четверта дитинка цієї багатодітної родини, побачила світ 24 серпня у пологовому відділенні Токмацької багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування. Хоча, як зізнається щаслива матуся, лікарі прогнозували  пологи  на 5 вересня  та Господь вирішив по -  іншому
З такою гарною подією – народженням четвертої дитини та ще й на головне свято нашої державності – Олену Гадлевську привітали представниці  ГО «ЛАДА-ЮА» (Дар'я Данилюк та  Юлія Корнієнко).
Вони побажали міцного здоров'я батькам, їхнім старшій донечці та синочкам,  а для новонародженої донечки передали подарунки – підгузки, засоби гігієни і фотоальбом для нових фотознімків.


НОВІ ПРОТИЕПІДЕМІЧНІ ПРАВИЛА У ШКОЛАХ. МОЗ ОНОВИЛО ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


У зв’язку з оновленням рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я та після селекторних нарад з освітянами, МОЗ внесло корективи щодо протиепідемічних заходів для закладів освіти під час навчального року. Про це заявив Міністр охорони здоров’я Максим Степанов.
- Ми скрупульозно відпрацювали ці правила з МОН та міжнародними експертами, аби вони були ефективними та зрозумілими для всіх громадян. Наша мета – запустити навчання у школах та зробити його максимально безпечним для всіх учасників навчального процесу, - зазначив очільник МОЗ. 

Нові протиепідемічні правила, зокрема, передбачають:  учням 1-4 класів вхід та пересування приміщеннями закладу освіти дозволено без використання захисної маски або респіратора;  в регіонах «помаранчевого» рівня епідемічної небезпеки педагогам у процесі викладання навчальної дисципліни рекомендовано використовувати захисні щитки, а в «зелених» та «жовтих» – у класі вчителі можуть працювати без маски за умови дотримання дистанції;  дозатори для антисептиків треба розміщувати тільки на вході в заклад, надалі рекомендовано мити перед уроками руки з милом. 
Ознайомитися з оновленими протиепідемічними нормами для закладів освіти можна на сайті Міністерства охорони здоров’я.


вівторок, 25 серпня 2020 р.

Коментар нардепа. ​З 1 вересня розмір мінімальної зарплати зросте до 5 тисяч гривень.


Відбулося позачергове засідання Верховної Ради України, на якому народні обранці  підтримали відповідні зміни до Державного бюджету в цілому.
Чому це важливо? Пояснює народний депутат України Павло Мельник:

- Підвищення розміру мінімальної заробітної плати дасть поштовх для внутрішнього ринку та покращить рівень споживання товарів і послуг;
позитивно позначиться на доходах бюджету: підвищення змусить підприємців сплачувати більшу офіційну зарплатню, саме з якої сплачуються податок на доходи фізичних осіб та ЄСВ.
​​​​За словами Павла Мельника, в Україні оголосили конкурс на кращий ескіз великого Державного Герба України.
- У перший день року 30-ї річниці Незалежності України ми розглянули даний проєкт постанови. 279 депутатів підтримали таке рішення, - розповів народний депутат.
​​Малому та середньому бізнесу держава надасть підтримку. Відтепер підприємці зможуть залучати на розвиток справи фінансування, що в декілька разів перевищує наявну в них заставу. 255 депутатів підтримали відповідний законопроєкт 3659 за основу.
​​Новий політичний сезон розпочнеться 1 вересня, - повідомив народний депутат Павло Мельник.

На контролі – ремонт труби теплопостачання школи №6


Сьогодні, 25 серпня заступник міського голови Токмака Сергій Степура провів нараду з керівниками комунальних підприємств житлово-комунального господарства.
Першим на порядку денному стояло питання ремонту труби мережі теплопостачання школи №6, що вийшла з ладу під час проведення КП «Токмак біоенергія» гідравлічних випробувань.
Токмацька ЗОШ №6
Як пояснив на нараді директор «Токмак біоенергії» Андрій Мамчак, зараз ремонтні роботи на аварійній ділянці не виконуються: підприємство купує необхідні труби.
Але через 10 днів труба, що порвалася під час гідравлічних випробувань, буде замінена на нову до початку опалювального сезону.
А відтак  школярам мерзнути у холодних класах не доведеться.

У міському краєзнавчому музеї відкрито тематичну виставку пізнавальну і цікаву

25 серпня у міському краєзнавчому музеї відбулося урочисте відкриття виставки до 100-річчя героїчної оборони міста Замостя в роки Української революції 1917-1921 рр. «Життя і діяльність генерал-хорунжого Армії УНР Марка Безручка.
Її стенди інформують про життя і діяльність нашого легендарного земляка, генерал-хорунжого армії УНР Марка Безручка.
На відкриття завітали секретар Токмацької міської ради Олександр Чуб, депутати міської ради, внучатий племінник Анатолій Безручко, козацькі генерали і старшини з Маріуполя, ветерани АТО, представники громадськості і молодь.  Змістовно про життя  і діяльність нашого земляка генерал-хорунжого Армії УНР Марка Безручка  під час презентації  розповів директор міського краєзнавчого музею Віктор Медведський.


Він підкреслив значення історичної правди для молодого покоління Токмака , для виховання справжніх громадян нашої Батьківщини. 
Перші відвідувачі виставки  відзначили змістовність представлених матеріалів. Це – родинне дерево Безручків, фотографії, історичні відомості, вирізки з газет, у тому числі й газети «Таврія», журналісти якої повертали із забуття ім`я легендарного земляка Марка Безручка.



Виставка є цікавою і корисною як для учнів шкіл, так і для дорослих.
Ви могли пропустити цю новину

 Токмачанин Марко Безручко: ім`я повернуте із забуття

Михайло АРМАН,
фото автора